Braket Bağlama

Işına tabi tutarak etkin braket bağlama

Genel Bilgi: Ortodontik braketin ışınla sertleştirilmesinde ışınlama süresi için kesinlikle bir alt sınır bulunmaktadır (4 saniye).

İncelenen Makale: Mavropoulos A, Cattani-LORENTE M, et al. Kinetics of Light-Cure Bracket Bonding: Power Density vs Exposure Duration. Am J Orthod Dentofacial Orthod 2008;134 (October): 543–547. Geçmiş Deneyimler: Ortodontik braket bağlamanın etkinliği ışınla sertleştirilen kompozit içine soğrulan enerjiye bağlıdır. Işınla sertleştirilen kompozit tarafından soğrulan enerjiye katkıda bulunan iki unsur, ışınla sertleştirmenin enerji yoğunluğu ve sertleştirme süresidir. Güç yoğunluğu ile ışınlama süresi arasında karşılıklı bir ilişki var mıdır? Benzer bir bağ elde etmek amacıyla birini artırırken diğerini azaltabilir misiniz?

Amaç: Ortodontik braketin kayma bağ dayanımı ile ilgili olarak güç yoğunluğu ile ışınlama süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek. Materyal: 160 tane sığıra ait kesici ön sütdişi. Metot: Sığıra ait kesici ön dişler 20 tanelik 8 gruba bölündü. Kesici ön dişlere, standart ışınla sertleştirilen kompozit ile paslanmaz çelik braket bağlandı. Her grupta braketi bağlamak için farklı ışın gücü yoğunluğu ve ışınlama süresi kombinasyonu uygulandı. 24 saat sonra, her diş için braket kayma bağ gücü ölçüldü ve yapıştırıcı kalıntı indeksi kaydedildi.

Sonuçlar: Toplam enerji, güç yoğunluğu ve ışınlama süresi arasındaki karşılıklı ilişki kavramı, ışınla sertleştirilen ortodontik braket bağlama için geçerli değildir: Güç yoğunluğundan bağımsız olarak, 4 saniyeden az ışınlama süresinin yeterli metal braket bağ gücünün elde edilmesini garanti etmediği görülmüştür. Diğer taraftan, zayıf bir ışık kaynağı yeterli süre kullanıldığında yeterli bağ gücünün elde edilmesini sağlayabilmektedir (yani, yeterli bağlamanın elde edilmesi için 40 saniye veya daha fazla).

Sonuç: Işınla sertleştirilmiş etkin braket bağlama elde etmek için kesin bir ışınlama süresi alt sınırı (4 saniye) ve kullanışlı güç yoğunluğu üst sınırı (3000 mW/cm²) vardır.

İnceleyen: Johns S. Casko, DDS,MS,PhD PROD 22-2 (15) December 30,2008 ©2008, Oakstone Medical Publishing

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.