Başparmak Emme ve Biberon Kullanımı

Başparmak Emme ve Biberon Kullanımının Dişlerin Kapanışı üzerindeki Etkileri

Birçok ebeveyn, çocuklarının başparmak emmesi veya biberon kullanımı karşısında üzülür. Emmenin, dişlerin kapanışı üzerine etkisi hakkında bilgi edinir edinmez de, çocuklarının başparmak emmelerini veya biberon kullanmalarını durdurmaya teşebbüs ederler. Sonuç olarak ortaya çıkabilecek, “açık kapanış” dediğimiz bu problemi engellemenin çeşitli yöntemleri vardır. Başparmak Emme ve Biberon Kullanımını normaldir ve çocuk, üst diş çıkıntısı oluşturabilecek ve sürekli olarak ısırmayı etkileyebilecek hasarlardan önce bu emme alışkanlıklarını bırakacaklardır. Rahim içindeki birçok çocuk, anne rahminde olduğu sırada başparmağını, parmaklarını veya eklemlerini emer. Başparmak emmek ve biberon kullanmak, çocukların çevreleri ile huzurlu olmalarına yardım eder ve çocuğa, kendini rahatlatması için bir yöntem sunar. Ebeveynler, çocuklarına baskı uygulamalıdır ve yeni yürümeye başlayan çocuklar, başparmak emme veya biberon kullanmaya ihtiyaç duyarlar. Çocuklarının biberon kullanmasına izin veren ebeveynlerin, dikkat etmeleri gerekenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: • Boğulma olasılığını azaltmak, • Sert kalıplı parçadan yapılmış biberonları satın almamak,

• Periyodik olarak biberonu kontrol etmek,

• Özellikle meme ucunun kırılgan olmadığından emin olmak (kırılgan kauçuk memeler, kopabilir ve çocuğunuzun boğulmasına neden olabilir)

• Nefessiz kalmaya neden olabileceğinden, biberonu, çocuğun boynu etrafına ASLA bağlamamak. Birçok çocuk, 3 ila 4 yaşları arasında başparmak emerek ve biberon kullanarak büyür. Bu alışkanlık, kalıcı dişleri çıkmadan önce devam etmediği takdirde çocuğunuz, iyi olacaktır. Bu alışkanlık, kalıcı dişleri çıktığı halde devam ediyorsa, birtakım zararlara neden olabilir ve çocuğunuzun bu alışkanlığını bırakmasına yardım etmek önemlidir.

• Bunu başarmanın en etkin yolu çocuklarına, dişlerinin düzgün gelmesi amacıyla bunu yapmak zorunda olduklarını basitçe izah etmektir.

• Başparmaklarını emdikleri veya biberon kullandıklarında sözlü uyarılarda bulununuz.

• Bu davranışından dolayı çocuğunuza hiçbir koşul altında olumsuz takviye veya ceza vermeyiniz. Bu durum sıklıkla çocuğun alışkanlığını devam ettirmesine yol açar.

• Birçok profesyonel, ebeveynlere, çocuklarının parmaklarını bantlamaları veya emmeyi önlemek için parmaklara acılı solüsyonlar uygulamalarını söylemektedirler. Biz bu metodu önermiyoruz. Çocukların bu alışkanlıklarını bıraktırmada etkin bir yöntem değildir.

• Kullanımın kademeli olarak azaltılması, tavsiye edilir.

• Küçük segmentler alınız – akşam yemeğinden bir saat TV programı esnasında – ve başparmaklarını emme veya biberon kullanmalarını durdurunuz. Sonra günün diğer saatlerine yayınız.

• Biberon kullandıkları veya başparmak emdikleri esnada yavaş yavaş saatlerin sayısını artırma, yatma gereksinimleri ortaya çıkana kadar daha kolay geçiş sağlayacaktır.

• Ödüllendirme sistemi, uyumlu olmalarına yardımcıdır. Aynı zamanda soğuk aldıklarında çocuklar, tıkanır ve nefes alamazlar. Böylesi durumlar, başparmak emme veya biberon kullanımının rahatsızlık verdiğini anlamaları için iyi bir fırsattır ve bu alışkanlıklarını bırakmak için iyi bir nedendir. Bu alışkanlık daha sonra oyuncakların güvenliğine göre değiştirilebilir ve bu, çok yardımcı olabilir. Parmak emme ve biberonların, çocuk için güvenli bir sistem olduğunu hatırlayınız. Ebeveynler tarafından çocuğa dokunma, kucaklama ve birlikte zaman harcamanın, iyi donanımlı ve mutlu çocuğun gelişmesinde katkısı olduğunu unutmayınız. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa ve çocuğunuz 5 yaşını geçmiş ve hâlâ emmeye devam ediyorsa, diş hekiminize başvurunuz.

YAZARLAR:

Diş Hekimi Barış Ünlü-Ortodonti Doktora no 234

Diş Hekimi Mert Börü

Diş Hekimi Gözde Çelik- Protez Doktora no D-1211

Diş Hekimi Evren Üner – Ağız Diş Çene Cerrahisi Doktora no 218

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.