Çürük, Kaderimiz Midir?

Neden bazıları daha yatkındır?

Bu dünya tutarsızlıklarla doludur. Gördüğümüz en büyük tutarsızlıklardan birisi de, aile üyelerinde görülen çürük sayısındaki dengesizliktir. Bir üye çok sayıda çürüğe sahipken, diğeri canının istediği gibi yer, içer ve asla diş fırçalamaz ve dişleri temizlendikten sonra asla restorasyon için randevu almak zorunda kalmaz. Bu gerçekten haksızlıktır! Çürüğün oluşması için dört tane gerekli unsur vardır, bunlar: diş, bakteriler (plak), bakteri için yiyecek ve maruz kalma süresi. Bunlardan herhangi biri eksik olduğunda, çürüme gerçekleşmez. Şeker, diğer bir deyişle bakterilerin yiyeceği, tek başına çürüğe yol açmaz. Örneğin dişi bir torba dolusu şeker içine koyduğunuzda hiçbir şey olmayacaktır. Çürüğe neden olan dört unsurdan biri olan plak yok edilmesi en önemli olan unsurdur. Plak diş yüzeyine tutunan yapışkan bakteri kitlesidir. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi ile temizlik, çürüğün azaltılması için en kritik adımdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şey, ağzımızda yaşayan bakteriler için de yiyecektir. Çiğneme ve tükürük, kompleks hidrokarbonları basit şeker halinde parçalar, bunlar da bakterileri besler. Bakteriler gerçekte dişinizi yemez. Bakteri şekeri sindirir ve asit salgılar. Asit, çürük oluşturacak şekilde diş yapısının dil minesini ve kök yüzeyini eritir veya çürütür. Ayrıca bakteriler asidik ortamda yaşamaya bayılır. Döngüyü kırmanın bir yolu, diş uzmanlarının yıllardır dile getirdiği gibi diş fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Bu sayede bakteri kolonileri parçalanacak ve diş yüzeyinden uzaklaştırılacaktır. İki ya da üç tane bakteri çürüğe neden olmayacaktır, ancak iki veya üç tane bakteri çoğalarak dişe zarar vermek için yeterli aitsi üretmek üzere “bakteri köyleri” yaratabilir. Kolonilere mümkün olduğunca sık şekilde zarar vermek ve mümkün olan en fazla miktarda bakteriyi uzaklaştırmak önemlidir. Aile üyeleri arasında çürük oranlarının dengesiz olmasında karışıklığa neden olan unsur bakteri tipidir. Ağızda yaşayan 400'ün üzerindeki farklı bakteri tipinin 10 tanesinin çürüğe yol açtığını düşünelim. Ağızlarında aynı sayıda, mesela 100 tane bakteri taşıyan iki erkek kardeşten listenin başındaki bakterilerin çoğunluğuna sahip kardeş, çoğunlukla listenin sonundaki bakterileri taşıyan kardeşe nazaran, daha çok sayıda çürüğe sahip olacaktır. İlk kardeşin daha çok mücadele etmesi gerekecektir. İkinci kardeşe kıyasla, titizlikle dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdır ve günlük bakımına daha komplike ağız hijyeni önlemlerini dahil etmesi gerekebilir. Diş bakımı uzmanınızdan florür takviyesi ve özel ağız gargaraları hakkında bilgi alınız. Her ne kadar kardeşlerden birisi bu problemi yaşarken diğerinin etkilenmemesi, haksızlık gibi görünse de, bu sadece her insanın ayrı bir organizması olduğunu kanıtlıyor. Daha çok çürüğe sahip kardeş daha akıllı olabilir veya ilişkilerde daha şanslıdır. Nihayetinde her şey eşitlenmektedir.

Dr.BarışÜNLÜ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.