Anında İmplantasyon

Ve Etkileri

Özet Bilgi: Her ne kadar implantın hemen yerleştirmesi ve ön implantların anında restorasyonu başarılı olsa da, labiyal dişeti mesafesi zaman içinde değişebilir.

İNCELENEN MAKALE:De Rouck T, Collys K, Cosyn J. Single-Tooth Replacement in the Anterior Maxilla by Means of Immedıate Implatatıon and Provisionalization: A Review. Int J Oral Maxillofac Implants 2008;23 (September-October):897-904. Geçmiş Deneyimler: İmplantlar sıklıkla kullanılmaya başlandıkça, cerrahlar diş çekiminden sonra bunların yerleştirilmesini ve restorasyonunu hızlandırmaktadır. Günümüzde, çekilen dişin yuvasına implantın hemen yerleştirilmesi ve bazı durumlarda uygulamanın derhal tamamlanması, sıklıkla rastlanan bir uygulamadır. Ancak uzun vadede bu şekilde yerleştirilen implantlara ne olmaktadır?

Amaç: Estetik bölgede tek üstçene dişinin anında implantasyonu ve uygulamanın tamamlanmasının vereceği sonuçlarını tayin etmek.

Proje: Anında implantasyon ve işlemin tamamlanması hakkında mevcut kaynakların sistematik olarak incelenmesi. Metot: Kriterlerin dikkatle belirlenmesinden sonra yazarlar, bu kriterlere uyan 11 tane bilimsel makale tespit etti. Ön taraftaki implantların anında yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması ile ilgili başarı oranlarını ve problemleri belirlemek için bu makaleler değerlendirildi. Sonuçlar: Sonuçlar, araştırmaların 8 tanesinde kısa vadede implant dayanım oranının %100 olduğunu ve diğer 3 araştırmada da başarı oranının %78 ila %93 arasında değiştiğini ortaya koymuştur. Yazarlar, implantın anında yerleştirilmesinin nispeten yüksek başarı sağladığı sonucuna varmıştır. Yazarlar, implant çevresindeki papilla yüksekliğini ve dişeti mesafesini değerlendirdiğinde, papilla yüksekliğinin dişlerin işlemi anında tamamlandığında oldukça sabit olduğu görülmüştür. Karşılaşılan en büyük problem, zamanla labiyal dişeti mesafesinin orta noktasının ulaştığı seviyedir. İmplantı yerleştirme zamanlamasından bağımsız olarak, çekim sonrası kemiğin biçimlenmesinde ve bu nedenle marjinal dişeti değişiklikleri meydana gelebileceği için, orta-fasiyal dişeti mesafesinin korunması daha az öngörülebilmektedir.

Sonuç: İmplantın başarısı münakaşalı bulunmamaktadır, ancak üstçene ön implantların anında yerleştirilmesi ve işlemin derhal tamamlanmasında labiyal dişeti mesafesinin estetik ilişkisi, potansiyel problemdir.

İNCELEYEN: Vincent G. Kokich, DDS,MSD YAZIŞMA ADRESİ: Dept of Prosthodontics, Vrije Universiteit Brussel, School of Dental Medicine, Laarbeeklaan 103, B-1090 Brussels, Belgium (Tim De Roucks, DDS) PROD 22-2 (18) December 30,2008 ©2008, Oakstone Medical Publishing

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.