Posterior Açık Kapanış Yalnızca Ortodontik TX İle Düzeltilebilir Mi?

Eğer rahatsızlığın sebebi dental ve iskeletsel etkenlere dayalıysa, açık kapanışı kapamak üzere posterior dikey elastik maddelerden yardım alınabilir.

İncelenen Makale: Cabrera MdeC, Cabrera CAG, et al. Lateral Open Bite: Treatment and Stability. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2010; 137 (May): 701-711.

Geçmiş Deneyimler: Posterior açık kapanışın tedavilerinin, tedavi edilebilecek en zor ortodontik problemlerden biri olduğunu deneyimlediğimi söylemeliyim. Peki, sizin posterior açık kapanışı tedavi etme felsefeniz nedir? Amaç: Posterior açık kapanışa sahip bir hastanın tedavi edilmesinin tartışılması.

Vaka Raporu: 18 yaşında erkek bir hasta, posterior açık kapanışa sahipti. Hasta yalnızca kesici diş bölgesinde ve birinci azıdişlerin orta hattından uzakta kontağa sahipti ve ayrıca açıklıklar arasında Amerikan futbol topuna benzer bir biçim bulunmaktaydı. Sol posteriyor alanda çapraz kapanış da bulunmaktaydı. Hastaya yalnızca ortodonti tedavisi uygulandı ve sol tarafta tedavi etmek üzere çapraz kapanış ile dikey elastikler kullanıldı. Dikey elastikler, arkların başlangıç diziliminin hemen ardından yerleştirildi ve açık kapanışı etkili bir şekilde kapattı. Açık kapanışın kapatılmasının ardından dikdörtgen ark telleri yerleştirildi ve dikey elastiklerin kullanımına ek 5 aylık bir süre boyunca devam edildi. Aktif tedavinin sonunda hasta miyofonksiyonel tedavi aldı. İki yıllık kayıtlara bakıldığında aktif tedavinin sonucunda mükemmel sonuçların elde edildiği, çapraz kapanışın düzeldiği ve dikey kapanışın tümüyle devam ettirildiği görüldü.

Araştırmanın Sonuçları: Dental posterior açık kapanış, yalnızca ortodontik tedavi uygulanarak oldukça etkili bir şekilde tedavi edilerek kapatılabilmektedir. Araştırmacının Yorumları: Bu vakada uzun vadede elde edilen sonuçlar gerçekten etkileyiciydi. Posterior açık kapanış, tedavi etmekte olduğum en zor rahatsızlıklardan biridir ve özellikle uzun dönemde bunu sürdürebilmek oldukça zor olabilmektedir. Yazarlar, açık kapanışın ortaya çıkmasındaki sebebin, dilin itişi olduğunu savunmaktalar, ancak araştırmanın, açık bir şekilde dilin itişinin açık kapanışlara neden olmadığını ortaya açıkça koyduğuna inanıyorum ve bu rahatsızlığın nedeninin daha çok dilin posterior konumda duruşundan kaynaklandığını sanıyorum. Vakada açık kapanışın düzeltilmesinin ardından dikey elastiklerin 5 ay daha kullanılmasının uzun süreli stabiliteye önemli derecede katkıda bulunduğu söylenebilir. Tedavi sonrasındaki miyofonksiyonel terapinin de buna elbette katkısı olmuş olabilir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

EMail: kmsf@uol.com.br

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.