Kabartma Filtreler

Genel Bilgiler: Sefalometrik işaretlemeleri saptarken üzerine kabartma filtreler yapmak doğruluğu arttırmamakta ve çoğu durumda da işaretlerin lokasyonunda hatalara sebep olabilmektedir.

İncelenen Makale: Leonardi RM, Giordano D, et al. Accuracy of Cephalometric Landmarks on Monitor-Displayed Radiographs With and Without Image Emboss Enhancement. Eur J Orthod 2010; 32 (June): 242-247.

Geçmiş Deneyimler: Güncel olarak, sefalometrik işaretleyiciler monitör üzerinde gösterilen dijital görüntüler ile saptanmakta ve görüntüyü iyileştirici araçlara olanak sağlamaktadır; örnek olarak da gamma düzeltimi, kontrast ayarı, pencere ve derece seçimi ile kabartma gösterilebilir. Bilhassa, kabartıcı araçlar, gölgeler ve önemli vurgulamalar oluşturabilmekte ve orijinal görüntü üzerindeki renk değişim oranına karşılık gelmekte ve 3 boyutlu metal görüntüyü vermektedir. Aslında görüntünün kenarları kesilmektedir, ancak bu görüntünün kabartılarak iyileştirilmesinin etkililiği konusunda çok az araştırma yapılmıştır.

Amaç: Dijital görüntüler üzerinde, kabartılarak iyileştirilmiş görüntü ile kabartılmamış görüntü arasındaki sefalometrik işaretlemelerin kusursuzluğunu karşılaştırmak.

Dizayn: Catania Üniversite Hastanesi’nin Ortodonti Departmanı’nda rastgele 40 adet sefalogram seçildi. Açık pozisyon hatalarına sahip ya da ciddi biçim bozukluklarına sahip radyografiler araştırmaya dâhil edilmedi. Metotlar: Radyografiler 300 dpi’da ve 256 gri derecede Epson tarayıcı ile tarandı. 5 ortodonti fakültesi üyesi, 2 farklı mod içerisinde her bir radyografi üzerinde 22 işaret belirledi: Herhangi bir araç kullanılmadan orijinal görüntü üzerinde ve kabartma filtre özelliği kullanılarak geliştirilen görüntü üzerinde... Testi yöneten kişilere belli zamanlarda ve 10’dan fazla olmamakla birlikte görüntüler, izlerin bırakılması üzerine verildi. Yine bu uzman kişilerin belirlediği X ve Y koordinatlarına dayalı olarak her bir işaret için en iyi tahmin değerleri belirlendi. Ortalama hata ve standart sapmalar da ardından hesaplandı.

Araştırmanın Sonuçları: Ortalama hatalar, kabartılan görüntülerde kulak yakınındaki skül noktası dışındaki tüm noktalarda, 16 işaret için istatistiksel olarak önemli bir artış olmamasına rağmen daha yüksekti. X ve Y koordinatları etkisiz hale getirildiğinde, doğruluk açısından kabartılı görüntü, herhangi istatistiksel bir üstünlüğe sahip değildi ve noktaların birçoğu standart hatada artış gösterdiler. Pek de önemli olmamasına rağmen X ekseni ve kulak yakınındaki skül noktası üzerinde, mandibular kondilin yan ucunda nokta ve Y ekseni üzerindeki oklüzal noktanın saptanmasındaki doğruluk derecesi, küçük bir ölçüde de olsa arttı.

Sonuç: Kabartma, kontrollü metotları mevcut olmadığı sürece, klinik ya da araştırma uygulamalarında herhangi bir avantaj sağlayamayacaktır. Araştırmacının Yorumları: Bu araştırma, yumuşak doku işaretlemelerini kapsamamaktaydı. Önemli olan noktalardan biri de, bu çeşitli filtreler, işaretlemeleri daha kolay görünür şekilde yapıyor görünüyor olsa da, sistematik olarak işaretlemenin lokasyonunu yanlış bir hale getirebilmektedir. Her zamanki gibi, kusursuz bir görüntüyü yakalamak ve analiz etmek en iyisidir, zira görüntü üzerinde oynamalar ve kullanılacak filtreler de minimize edilecektir.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS EMail: rleonard@unict.it

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.