Nikotin kullananlar için özel hususlar

Gerek sigara gerekse çiğneme tütün olsun nikotin kullanan hastalar bilinçli sedasyon uygulamasında, ilginç komplikasyonlara maruz olabilirler.

 

 

Bir kimsenin oral uyanık sedasyon adayı olup olmadığını belirlerken, nikotin kullanıcısına özen gösterilmelidir. Gerek sigara gerekse çiğneme tütün olsun nikotin kullanan hastalar oral uyanık sedasyondan (sakinleşme) geçerken ilginç komplikasyonlara sahip olurlar. Örneğin, nikotin vücudu birçok şekilde etkiler fakat sedasyon sürecini 2 kat etkilemektedir.

Öncelikle nikotin, uyarıcı bir maddedir. Bir hastayı sakinleştirirken bir yatıştırıcı (antidepresan) kullanırsınız. Nikotin, ilaç tedavinizin antidepresan etkisini yok etmektedir. İkinci olarak, nikotin bir karaciğer indüseri (uyarıcısı)’dır yani nikotin, sedasyon ilaçlarınızı metabolize eden enzimlerin daha büyük etkisine yol açar. Sonuç nikotin artı sedasyon eşittir daha küçük sedasyon şeklindedir.

Sigara içen bir hasta, daha yüksek dozajdaki sedasyon ilaç tedavisine ihtiyaç duyar. Eğer mümkünse, hasta randevudan önce 12 saat nikotin kullanımını durdurmalıdır. Bununla ilgili sorun hastaların, onun tiryakisi olmalarıdır. Ağır nikotin kullanıcısı için, preoperatif (ameliyat öncesi) protokolü ayarlamak durumundasınız. Eğer ağır kullanıcı iseler (örneğin günde 1,5 paketten fazla içiyorlarsa) o zaman randevudan önce 12 saat sigara içmemelerini sağlamak yerine randevudan önce sigara içmelerine olanak tanıyınız. Normal olarak bu, sedasyona karşı işe yarar. Fakat bunun randevuya gireceğini biliyorsanız o zaman daha büyük dozaj kullanabilirsiniz. Eğer ağır bir nikotin kullanıcısı randevudan önce 12 saat nikotin kullanmaz ise bu hasta nikotini o kadar çok ister ki kendisini sakinleştirmek neredeyse imkânsız hale gelir.

Makale Bilgileri:

Yazar: Anthony S. Feck, DMD

Makale adı: Special Considerations for Nicotine Users.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.