Beyazlatılmış Diş Minesine Yapılacak Bağı Geliştirebilir Misiniz?

Genel Bilgiler: Beyazlatılmış diş minesindeki bağ kuvvetleri, daha uzun ışın-aktivasyon süreleri ile geliştirilebilmektedir.

İncelenen Makale: Hussain M, Wang Y. Influence of Prolonged Light-Curing Time on the Shear Bonding Strength of Resin to Bleached Enamel. Oper Dent 2010; 35 (November-December): 672-681.

Amaç: 2 peroksit konsantrasyonu ile beyazlatmanın hemen ardından resin-diş minesi bağı üzerinde uzun süreli kürlemenin etkilerini değerlendirmek. Metotlar: İnsana ait çekilmiş azı dişleri akrilik içerisine bukkal ve lingual yüzeyleri maruz kalacak şekilde bırakıldı. Diş gruplarından biri 14 gün boyunca günde 6 saat olmak üzere Opalescence PF (%10 karbamit peroksit jel) kullanılarak beyazlatıldı. Diğer iki grup Opalescence Boost (%38 hidrojen peroksit ofis tipi jel) kullanılarak beyazlatıldı. Kompozit diş minesine Single Bond 2 aşındırma ve durulama sistemi kullanılarak bağlandı. Hidrojen peroksit gruplarından bir tanesi beyazlatmanın 1 saat ardından bağlandı. Diğer 2 beyazlatma grubu 24 saat sonrasında bağlandı ve diğer bir kontrol grubu da 2 hafta sonra bağlandı. Numuneler, beyazlatılmadıkları sırada deiyonize su içerisinde saklandı. Tüm ışın kürleme prosedürleri, bir ışık yayan diyot (LED)aleti ile minimum 500 mW/cm² yoğunluğunda yapıldı. Bağ güçleri üzerindeki maruz kalınan ışın etkilerini test etmek üzere her bir gruptaki numunelerin yarısına 20 saniye boyunca ve kalan diğer yarısı için de 40 saniye boyunca ışın uygulandı. Kayma bağ dayanımları, Instron uluslararası test makinesi ile hesaplandı ve başarısızlığa uğrayanlar, optik mikroskop altında 20 kat büyütülerek incelemeye alındı. Her bir grubu temsil edebilecek bir numune tarayıcı elektron mikroskobu ile değerlendirildi.

Araştırmanın Sonuçları: Kontrol grubu için ortalama bağ güçleri, kompozit 20 saniye kürlendiğinde 12,4MPa, 40 saniye kürlendiğinide 19,9 MPa olarak ölçüldü. Tüm beyazlatma tedavileri bağ güçlerini ciddi ölçüde azalttı. Bağlama sırasında en düşük ortalama beyazlatmanın 1 saat sonrasında gerçekleşti. Işına maruz kalma süresi arttırıldığında, beyazlatılan diş minesine bağlanma gücü de arttı. Örnek olarak, karbamit peroksit grubunda, ışına maruz kalınma süresi 20 saniyeden 40 saniyeye çıkarıldığında ortalama değer 8,0 MPa’ dan 16,1 MPa’ a yükseldi.

Sonuç: Eğer beyazlatmanın ardından bağlama süreci 24 saat ertelenirse ve daha uzun bir kürleme süresi kullanılırsa, diş minesi bağ güçleri, beyazlatılmayan diş minelerindeki değerler benzer olmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Aslında bu yayın genel olarak iyi şekilde yazılmamış ve araştırmanın özellikle hangi kısımlarının hedef alındığına karar vermek oldukça zor. Ayrıca, tuhaf görünen başka bir nokta da, yazarlar kürleme süresini yalnızca kompozit materyali için ikiye katlamaktalar, yapıştırıcı için değil. Bu kusurlar bir kenara bırakıldığında, araştırma, klinik olarak işe yarayabilecek bazı sonuçlara sahip. Eğer bağlama kesinlikle beyazlatmanın ardından gerekiyorsa, materyallerinizi kürlerken daha uzun bir süreyi tercih etmek doğru olur.

Araştırmacı: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS Email: wang.yn@whu.edu.cn

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.