Performansı Düşük Çalışan, Ekibi Etkiler

Genel Bilgiler: Ofisinizde çalışanlarınız için standart hale getirdiğiniz bir disiplin prosesine sahip olmanız ve tüm takım üyelerinin de böyle bir prosesin varlığının farkında olmasını sağlamanız oldukça önemlidir.

İncelenen Makale: Levin RP. Poor Performance and Termination. J Am Dent Assoc 2011; 142 (January): 91-92. Geçmiş Deneyimler: Daha evvel düşük performansı nedeniyle bir çalışanınızın işine son verdiğiniz oldu mu? Eğer böyle bir şey olduysa, bunu nasıl yaptınız ve nasıl bir proses izlediniz? Ofisinizde çalışanların işine son verilmesi ile ilgili herhangi bir spesifik prosesiniz yoksa mutlaka böyle bir proses oluşturmalısınız.

Amaç: Düşük performans sebebiyle ofis çalışanının işine son verilmesiyle başa çıkma konusunda uygun ve doğru yolun ne olduğunu tartışmak.

Tartışma: Birçok ortodontist gerçekten de çalışanlarıyla ilgilenmektedir ve bir çalışanın işine son verilmesi gibi bir durum onlar için tatsız bir deneyim teşkil edebilmektedir. Bu sebeple, yine birçok ortodontist için çalışanının zayıf performansıyla karşı karşıya gelmesi ve bu performansın kendi kendine düzeleceğini umması olağandışı bir durum değildir. Ancak ne yazık ki bu yaklaşım pek gerçekti değildir. Bu makalede Dr Levin, ofisinizde performansıyla problem teşkil eden bir çalışanın gönderilmesi için standart hale getirilmiş bir prosese sahip olmanızın ve çalışanlarınızı böyle bir prosesin varlığından haberdar etmenizin oldukça önemli olduğunu önermektedir. Dr Levin, ofisinizde standart bir disiplin prosesi yaratmak için 10 temel basamak önermektedir. Bu basamaklar, tartışmalarınızın belgelendirilmesinden ve takım üyesi ile toplantı yapıp bir hukuk danışmanına ya da insan kaynakları uzmanına danışmak ve işe son verme sürecini yönetme ve çalışanı işten çıkarma prosesini gerçekleştirmeye kadar birçok önemli noktayı kapsamaktadır. Dr Levin, ortaya çıkar çıkmaz çalışanlardaki problemli davranışlara bir an önce yönelmenin oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca şunu önermektedir ki, problemli çalışan ile bu konu üzerinde toplantı yapmak kabul edilebilir fakat bu görüşmeyi ertelemenin oldukça olumsuz bir etkisi vardır. Dr Levin tarafından belirlenen basamaklar, çalışan ile iki toplantıyı içermekte ve çalışanın davranışlarında kabul edilebilir bir değişim görülmesi ya da işine son verilmesi sürecinin, bu davranışın gözlemlenmeye başladığı tarihten itibaren 60 günü geçmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç: Çalışanınızın işine son vermeniz her ne kadar tatsız bir deneyim olsa da, birçok durumda düşük performans gösteren çalışanınızı ofisinizde tutmaya devam etmeniz, diğer çalışma ekibinizdeki üyelere olumsuz mesajlar gitmesine neden olacak ve önemli sorunlar ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Araştırmacının Yorumları: Dr Levin’ in makalelerinin birçoğunda olduğu gibi bu makaledeki önerilerini de oldukça uygulanabilir bulduğumu söyleyebilirim. Biliyorum ki çalışanlarınız ile bu konularda karşı karşıya gelmek ve işten çıkarma gibi olaylar yaşamak hiçbir zaman hoş bir deneyim olmamıştır. Ancak, uzun vadeli çalışmalarınızın optimal verimde kalabilmesi açısından, belli koşullarda çalışanların işine son verilecek bir prosese sahip olunması, diğer tüm takım üyelerinin de olumsuz şekilde etkilenmesinin önüne geçebilmektedir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

EMail: rlevin@levingroup.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.