Lamina porselenlerin gereksiz kullanımı

Seramik laminalar güzel ve estetik restorasyon sağlamalarına rağmen, günümüz dişhekimliğinde gereksiz yere de uygulanmaktadırlar.

 

 

Güzel bir gülümseme için hızlı ve basit çözümler arayanlar arasında lamina porselenler popüler olmaya başlamıştır. Ancak çoğu vakada daha sağlıklı ve uzun dönemli çözümlere ulaşılabilmek mümkündür. Bunlar, ortodontik tedavi, beyazlatma, mine dokusunu daha çok koruyan kompozit restorasyonlar gibi yöntemlerdir. Basit bir çapraşıklık için hastaların dişlerini kesmek , sınırlı ömrü olan lamina porselenlerin, hasta için, hayatının sonuna kadar birkaç kere aynı işlemi tekrarlatması anlamına gelmektedir. Her yeni işlemde dişlerin yeniden kesimi sonucu oluşan yeni doku kaybı, dişlerin canlı kısımlarına ve etraf dokularına zarar verebilir.

Makale Künyesi:

Adı: Are veneers conservative treatment?

Yazar: Christensen GJ

Kaynak: J Am Dent Assoc , Sayı: 137, Aralık 2006, Sayfa: 1721-1723

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.