Kesici Dişlerin Eğikliği Profil Estetiğini Nasıl Etkilemektedir?

Genel Bilgiler: Yanal profil estetiği için en çekici görünen maksiler kesici diş eğilimi, dişlerin dik durmasıdır.

İncelenen Makale: Cao L, Zhang K, et al. Effect of Maxillary Incisor Labiolingual Inclination and Anteroposterior Position on Smiling Profile Esthetics. Angle Orthod 2011; 81 (January): 123-129.

Geçmiş Deneyimler: Geride kalan birkaç yıl içerisinde gerçekleştirilen birçok araştırmada, gülümseme estetiği yaygın bir şekilde değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan bu araştırmalarda genel olarak bireylerin gülümsemelerine ait görüntüler alınmakta ve diş pozisyonunu değiştirmek üzere şekiller farklılaştırılmaktadır. Daha sonra yapılan bu değişiklikler bir grup insana sunulmaktadır ancak, gösterilen bu resimlerin büyük çoğunluğu ön görünüme ait olmaktadır. Peki, bu maksiler kesici dişlerin eğiklikleri üzerinde değişikler yapmanın etkisi ne olabilir?

Amaç: Yetişkin bir bayanda, profil estetiği üzerinde maksiler kesici dişin dudak ve dil yönünde eğikliğinin etkilerini değerlendirmek.

Araştırma Dizaynı: Bu, bilgisayar yardımı alınarak gerçekleştirilen bir araştırmaydı. Örnek olarak yetişkin bir bayan elen alındı. Yanal görüntüde gülümseyen bir fotoğraf çekildi ve daha sonra bu resme ait maksiler kesici dişlerin eğikliği 5-derecelik artışlar ile değiştirildi. Son olarak bu resimler ortodontistlere ve üniversite öğrencilerine gösterildi.

Araştırmanın Sonuçları: Ortodontistler ve üniversite öğrencilerinin değerlendirmeleri arasında önemli farklılıklara rastlanmadı. Değerlendirmelere bakıldığında, en az çekici görünen gülümsemenin maksiler kesici dişlerde öne doğru eğimlenme olduğu zaman ortaya çıktığı görüldü. Maksiler kesici dişler tam dik olduğunda ise en çekici gülümseme oluşmaktaydı.

Sonuçlar: Profilde bayan bir yetişkinin gülümsemesine bakıldığında tam dik maksiler kesici dişler tercih edilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu, oldukça ilgi çekici bir araştırmaydı. Dik bir maksiler kesici diş yalnızca yanal görüntüde değil aynı zamanda frontal görüntüde de daha iyi görünmektedir. Bunun sebebi de, ön profilden bakıldığında oklüzal düzleme dik olan bir kesici diş yüzeyinin ışığı daha iyi yansıtması olmaktadır.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: baiding88@hotmail.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.