Düzeltilmiş Yarığa Sahip Yüzler Farklı Şekilde Algılanabilmektedir

Genel Bilgiler: Gözlemciler dudak ve damak yarığı bulunan hastaları muayene ederken daha fazla zaman harcama eğiliminde olmaktadırlar.

İncelenen Makale: Meyer-Marcotty P, Gerdes ABM, et al. Visual Face Perception of Adults With Unilateral Cleft Lip and Palate in Comparison to Controls –An Eye-Tracking Study. Cleft Palate Craniofac J 2011; 48 (March): 210-216.

Geçmiş Deneyimler: Uygulanmakta olan yarık damak ve dudak tedavileri, estetiği ve işlevselliği önemli ölçüde arttırmaktadır ancak genel olarak biraz geriye kalan izler ve asimetri kalabilmektedir. Dolayısıyla, bu yüzsel bozukluklar insanların yüze karşı olan algısını etkileyebilmekte ve sosyal etkileşimler üzerinde de etkileri olabilmektedir.

Amaç: Çift taraflı dudak ve damak yarıklarına (UCL/P) sahip olan ve olmayan insanlara ait fotoğrafların, bu yönde rahatsızlıkları bulunan insanlar ve herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kontrol grubu tarafından nasıl algılandıklarını ortaya koymak.

Araştırma Dizaynı: İleriye yönelik klinik çalışma. Katılımcılar: Araştırma için, UCL/P’ ye sahip 33 hasta (20 erkek, 13 bayan; ortalama yaş, 25) ile kontrol grubunu oluşturan 30 kişi (15 erkek, 15 bayan; ortalama yaş, 27) gözlemciler olarak belirlendi.

Metotlar: Tüm gözlemci kişilere bir seri 72 adet siyah-beyaz resim gösterildi ve bu sırada gözlemcilerin göz hareketleri takip edildi. Fotoğraf serisi işe şöyleydi; 18 UCL/P vakasına ait fotoğraflar, 18 etkilenmemiş vakaya ait fotoğraflar ve tüm fotoğrafların aynadaki görüntüleri. Tüm fotoğraflar 5 saniye boyunca gösterildi ve bu resimlere bakarken gözlemcilerin gözlerinin resimler üzerinde çizdikleri tarama yörüngeleri kaydedildi. Gözler, burun ve ağız ilgi alanları olarak tanımlandı.

Araştırmanın Sonuçları: UCL/P ve kontrol grubu gözlemcileri, UCL/P rahatsızlıkları tedavi edilen vakalara ait resimlere bakarken resimlerin burun ve ağız kısmını gözlemlemede daha çok zaman harcadı. Buna ek olarak, UCL/P vakaları tüm fotoğraflarda ağız ve burunu gözlemlerken daha fazla harcadı ve en az zamanı gözleri gözlemlemeye ayırdı.

Sonuçlar: Göz hareketlerinin takip edilmesi ile, UCL/P hastalarının doğrudan burun ve ağız üzerinde daha dikkatli oldukları konusunda önemli sonuçlar elde edildi.

Araştırmacının Yorumları: Sosyal etkileşimlerin aksine 2 boyutlu fotoğraflarda algılamalar farklı yönde olabilmektedir ancak, yine de araştırmanın ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Şunu da belirtmek gerekli olabilir ki UCL/P gözlemcileri burun ve ağız çevresine odaklanmakta ve dolayısıyla bu da daha az göz iletişimi kurulmasına neden olmaktadır. Bu kişilerin belki de sosyal etkileşimlerinde çekingen ya da asosyal olarak nitelendirilmelerine neden olabileceğini söyleyebiliriz.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

Email: Meyer_P1@klinik.uni-wuerzburg.de

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.