Üst Çenenin İleri Yönde Konumlandırılması Üst Havayolu Boyutlarını Etkilemektedir

Genel Bilgiler: Maksilanın dışarı doğru konumlandırılması sefalometreik radyografilerde de saptandığı üzere nazofarenks havayolunun artışı ile sonuçlanmaktadır.

İncelenen Makale: Lee J-W, Park K-H, et al. Correlation Between Skeletal Changes by Maxillary Protraction and Upper Airway Dimensions. Angle Orthod 2011; 81 (May): 426-432.

Geçmiş Deneyimler: Çocuklarda ya da ergen yaştaki gençlerde Sınıf III maloklüzyonunda yaygın bir tedavi yöntemi üst çenenin ileri konumlandırılmasıdır. Bu vakalarda maksilanın yetersiz gelişimi söz konusu olduğunda nazofarenks havayolunun kısıtlanması sebebiyle nefes almada sorunlar yaşanmaktadır. Peki, üst çenenin ileri alınması üst havayolunda herhangi bir artışa neden olabilmekte midir?

Amaç: Üst havayolunun genişliği üzerinde yapılan maksiler ileri çekme tedavisinden kaynaklanan iskeletsel değişimlerin etkilerini ortaya koymak. Araştırma Dizaynı/Katılımcılar: Yetersiz maksila gelişimine sahip olan 20 hastayı içeren geçmişe yönelik araştırma.

Metotlar: Vakaların tamamı maksilanın ileri yönde çekilmesi ile tedavi edildi. Tedavinin ilk aşamasının başlangıcında ve tamamlanmasının ardından her hastadan lateral sefalometrik radyografiler alındı. Daha sonra bu radyografiler ölçüldü ve üst nazofarenks boşluktaki değişimlere karar vermek üzere değerlendirildi. Üst çenenin ileri yönde konumlandırılmasının öncesi ve sonrasına ait sonuçlar karşılaştırıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında operasyonların ardından maksilanın daha önde konumlandığı ve alt çenenin saat yönünde bir rotasyona uğradığı görüldü. Sonuç olarak, hem dilin hem de yumuşak damağın ölçümlenen uzunluklarının ciddi oranda arttığı ortaya kondu. Üst havayolundaki artışlar da istatistiksel olarak önemli sayılabilecek değerlerdeydi.

Sonuçlar: Maksilanın iler yöndeki hareketinin sağlanması üst havayolunun artışına neden olmakta ve bu bireylerde solunum fonksiyonlarının gelişimini sağlayabilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Makalede havayolu boyutlarının her ne kadar arttığı belirtilse de hesaplanan rakamların oldukça küçük olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, yazarlar hastaları uzun vadede takip etmeyi sürdürmemiş ve böylece herhangi bir relaps ya da değişimin artan büyüme ile nasıl değişebileceği görülememiştir. Son olarak araştırma iki boyutlu gerçekleştirilmiştir. Bugün, dental volumetrik görüntülerden yararlanarak bu değişimleri görme olasılığına sahibiz. Yalnızca iki boyutlu değil de aynı zamanda üç boyutlu olarak maksilanın önde konumlandırılmasının etkilerini bilmek yararlı veriler sunabilir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: ksj113@khu.ac.jp

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.