İntraoral Tarama, Yoğun Ortodonti Merkezlerinde Uygulanabilir midir?

Genel Bilgiler: Yoğun bir ortodonti ofisinde OrthoCAD iOC tarayıcı polivinyl siloksan empresyonları yerini alabilecek kapasitededir ve 6 aylık kullanımdan sonra tarama süresi 9,5 dakikaya kadar düşmektedir.

İncelenen Makale: Redmond R, Garino F, Garino B. The OrthoCAD iOC Intraoral Scanner: A Six-Month User Report. J Clin Orthod 2011; 45 (3): 161-164.

Geçmiş Deneyimler: Alçı modellere geçmişten beri hasta kayıtları ve aparey üretimi için ihtiyaç duyulmuştur ancak dijital işlemler (örnek olarak dental volumetrik tomografiler ya da intraoral taramalar) bu modellerin yerini almada ihtiyaç duyulan kesin verileri sunmaya yaklaşmaktadır.

Amaç: Yoğun çalışan bir ortodonti ofisi içerisine bir intraoral tarayıcının entegre edilmesi deneyimini tanımlamak.

Metotlar: Daha önce ele alınan bu özel klinik rutin bir şekilde polyvinyl siloksan empresyonlardan dijital modeller elde etmek ve sanal işlemler yapmak üzere OrthoCAD’ e taşındı. 2010 yılının yaz ayları sırasında, OrthoCAD iOC intraoral tarayıcı ofis içerisine getirildi. Bu tarayıcı iTero tarama teknolojisini kullanmaktaydı böylece saydam olmayan toz kullanımına ihtiyaç duyulmamaktaydı. Bundan sonra, tam bir 3D model elde etmek üzere sürekli olarak bireysel görüntülerin alınımına devam edildi. Kaybedilen datanın yeniden elde edilebilmesi için herhangi zaman noktalarında tarama durduruldu ya da yeniden başlatıldı. Başlangıçta bir gün boyunca çalışma üyelerine modelleri ve daha sonraki iki gün boyunca da hastaları taramaya ilişkin eğitimler verildi. Yeni sistemin uygulanmasından sonra her dört haftada bir çalışanlara eğitim sağlandı.

Araştırmanın Sonuçları: OrthoCAD iOC tarayıcının ilk 6 aylık kullanımı süresinde, toplam 120 hasta taramadan geçirildi. İlk 40 hastada ihtiyaç duyulan ortalama tarama süresi 16,7 dakika iken, son 20 hastada ortalama yalnızca 9,5 dakikaya ihtiyaç duyulmaktaydı; hastaların %95’ lik kısmı tarafından da tarama prosedürünün pozitif bir deneyim olduğu ifade edildi.

Sonuçlar: Dijital modellerin yaratılmasında OrthoCAD iOC tarayıcılar, polyvinyl siloksan empresyonların yerini alması üzere özel ortodonti çalışmalarının yapıldığı merkezlere entegre edilebilmektedir. Ayrıca bu konuda hasta deneyimleri de oldukça pozitif olmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Birçok insan bu tarayıcıların çok uzun süren tarama sürelerinden şikayet etmektedir ancak şu anda 2 adet polyvinyl siloksan empresyonun alınması süresine yaklaşmaktadır. Bu verilerin elde edilmesi süresinin azaltılması için daha fazla gelişmeler ortaya çıkacaktır ancak bu noktada bu yeni teknolojinin adapte edilmesinde hastalardan alınan pozitif geribildirimler kesinlikle etkili olmaktadır.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.