Genel Diş Hekimleri Ortodonti Çalışmaları Gerçekleştirmeli midir?

Genel Bilgiler: Spesifik bir tedaviyi sunabilecek kişi hakkındaki kararlar hastanın ilgilerine bağlı olmalıdır.

İncelenen Makale: Levin RP. Handling Intradisciplinary Conflict. J Am Dent Assoc 2011; 142 (April): 445-446.

Geçmiş Deneyimler: Hiç daha önce aldıkları eğitimin bir adım ötesinde ortodonti hizmeti sunmaya çalışan genel pratisyenler ile uğraşmak zorunda kaldınız mı? Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız bununla nasıl başa çıkmayı denerdiniz?

Amaç: Dr. Roger Levin tarafından sunulan bu uzman fikirlere dayalı makalenin amacı eğer genel diş hekimi uzmanlık gerektiren bir alanda bazı prosedürler gerçekleştiriyorsa bu diş hekimleri ve uzmanlar arasında oluşabilecek anlaşmazlıkların nasıl ele alınması gerektiğini tartışmaktır.

Araştırmanın Sonuçları: Dr. Levin’ in de vurguladığı üzere bu tür durumlar bazen duygusal nedenlerden kaynaklanabilmektedir ve kritik olan nokta da genel diş hekimi ve uzman kişi arasında her zaman bir iletişim yolunun var olmasıdır. Bu makalede, uzmanlar tarafından kullanılabilecek bir senaryo sunulmakta ve genel diş hekimleri ile nasıl iletişime geçilmesi gerektiği ortaya konmaktadır, ayrıca Dr. Levin hoş olmayabilecek durumları da vurgulamaktadır. İlk olarak şu belirtilmelidir ki Dr. Levin disiplinler arası diş hekimliğini heyecanla savunmaktadır ve disiplinler arası diş hekimliğinin hem genel diş hekimleri hem de uzmanların başarı, beceri ve yeteneklerini besleyeceği yönünde düşünceler ortaya koymaktadır. Anlaşmazlığın oluşabileceği noktada hasta için en olumlu sonucun nasıl alınabileceği ilk planda olmalı ve spesifik bir tedavi formunda kimin bu hastayı tedavi etmeye dair hakkı olduğu konusu da geri planda tutulmalıdır. Ayrıca, bunun genel diş hekimleri için çok da yaygın olmadığı bilinmekte ve hastaların özel bir tedavi alması gerektiğinde onların uzman kişilere yönlendirildiği bilinmektedir. Dr. Levin ayrıca sevki yapılan hastalarının birçoğunun kendi istekleri dışında yönlendirildiklerini de not etmektedir.

Sonuçlar: Eğer birlikte çalıştığınız genel diş hekimi ile problemler yaşıyorsanız size bu makaleyi okumanızı önerebilirim.

Araştırmacının Yorumları: Zamanlama her şeydir! Ben bu makaleyi gözden geçirirken aynı zamanda Vincent Kokich editörlüğünde yayınlanan “Yetişkin ortodontisinde anahtar yol” isimli makaleye yer verildi. Bu makalede, Vincent kendisinin de 26 yıldır katılmış olduğu disiplinler arası çalışma kulübünün başlangıcını tanımlamaktaydı. Benim ilginç bulduğum nokta ise bu araştırma kulübünün bir genel diş hekimi tarafından kendi sunduğu uzman tedavileri önemli ölçüde sınırlandırmak üzere özellikle kurulmuş olmasıydı. Bunun gerçekten de şaşırtıcı ve bilgilendirici bir derleme olduğunu sanıyorum ve birlikte çalıştığınız genel diş hekimi ile paylaşmanız, iyi bir iletişim başlatmak açısından etkili bir yol oluşturabilir görünmektedir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: rlevin@levingroup.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.