Sabitleyicilerin Kullanımına İlişkin Hasta Uyumu Zamanla Azalma Eğilimindedir

Genel Bilgiler: Ortodontik hastaların birçoğu sabitleyicilerini ortodontik tedavinin 2 yıl sonrasında da takmayı sürdürmektedirler.

İncelenen Makale: Kacer KA, Valiathan M, et al. Retainer Wear and Compliance in the First 2 Years After Active Orthodontic Treatment. Am J Orthod Dentıfacial Orthop 2010; 138 (November): 592-598.

Geçmiş Deneyimler: Tüm ortodontistlerin de aynı fikirde olduklarını düşünürsek retensiyon ortodonti tedavisinin en hassas dönemlerinden biridir. Aktif ortodonti tedavisinin sonrasındaki 2 yıl içerisinde, kaç hastanızın hala sabitleyicilerini kullanmayı sürdürdüklerini düşünüyorsunuz?

Amaç: Bu tanımlayıcı çalışmanın hedefi ortodonti tedavisi sonrasındaki 2 yıl içerisinde sabitleyici kullanımına ve ortodonti hastalarının uyumlarına ilişkin öngörülerde bulunmak.

Katılımcılar: Dört farklı ortodonti kliniğinden rastgele şekilde seçilmiş olan 1200 hasta araştırma topluluğu kapsamında değerlendirildi.

Metotlar: Hastalara kendileri yanıtlayabilecekleri bir anket sunuldu ve bu ankette 6 madde hastaların günde kaç saat ve haftada kaç gece sabitleyicilerini kullandığını değerlendirmede; 4 madde hastaları karakterize etmek üzere; ve yine 2 madde tedavi sonrasındaki ilk 2 yıl süresince sabitleyicilerin ne kadar kullanıldığını saptamak üzere hastalara yöneltilen soruları oluşturmaktaydı.

Araştırmanın Sonuçları: Ortodontik bağların kaldırılmasından sonraki 3 ayda hastaların %60’ ı 24 saatlik döngüler boyunca sabitleyicilerini 10 saatten fazla sürelerde kullanmakta ve %69’u da her gece sabitleyicilerini kullanmaktaydı. Bağların kaldırılmasının 19 ile 24 ay ardından, hastaların %19’ u sabitleyicilerini kullanmamasına rağmen geriye kalan %81’ lik kısım haftada en az bir gece olmak üzere sabitleyicilerini hala kullanmaktaydı. Hastaların sabitleyiciler ile uyumluluklarının sabitleyici tipi, yaş ya da cinsiyetten etkilenmediği görüldü. Bu araştırmaya katılan 4 ortodonti ofisi de, bağların kaldırılmasından sonraki 2 yıllık süreçte sabitleyicinin kullanılması gerektiğini hastalarına önermişti. Bağların kaldırılmasından 19 ile 24 ay sonra, hastaların %45’ i sabitleyicilerini her gece kullandığı ve %81’i de haftada en az bir gece olmak üzere kullandığı ortaya kondu.

Sonuçlar: Hasta aparey uyumluluğu, gece süresince kullanım olarak tanımlandığında, ortodontik bağların kaldırılmasının ardından istikrarlı bir şekilde ilk 3 ayda %70 oranından sonraki 19 il 24 ayda %45 oranına düşmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Araştırmanın sonuçlarının tam olarak ne ifade ettiği konusunda çok emin olduğumu söyleyemem. Bağların kaldırılmasının ardından 19 ile 24 ardından hastaların yaklaşık olarak %81’ inin sabitleyicilerini haftada en az bir gece boyunca kullandıklarını ifade etmeleri beni biraz şaşırtmıştır. Benim tahminim ise şu yönde, eğer hastalar haftada yalnızca bir gece boyunca bile kendi sabitleyicilerini uygun hale getirebiliyorlarsa, bu hastaların tedavi değişimlerinin oldukça stabil olması gerektiğini söyleyebiliriz ki bu da onlar adına oldukça iyi bir haberdir. Birçok ortodontist, tedavi ettiği vakaların aktif tedavi sonrasındaki 19 ile 24 aylık süreç içerisinde %81 oranında stabil kalmasından mutlu olacaktır.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: mxv13@case.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.