Suya Florür İlave Edilmesi İnsan İskeletini Etkilemekte midir?

Genel Bilgiler: Su kaynaklarında florürün bulunması uzun vadede kemiksel iskelet üzerinde önemsiz etkilere sahiptir.

İncelenen Makale: Chachra D, Limaback H, et al. The Long-Term Effects of Water Fluoridation on the Human Skeleton. J Dent Res 2010; 89 (November): 1219-1223.

Geçmiş Deneyimler: Yıllardan beri insanların temin ettiği sulara florür eklenmesi konusu önemli tartışmalara neden olmuştur. Dental çürükleri azaltmadaki pozitif etkilerine rağmen, bazıları florürün ağız yoluyla alınımının insan vücudunun diğer bölümlerinde problemlere neden olabileceğini düşünmektedir. Peki, florür iskeletin diğer kısımlarında yer etmekte midir ve böyle bir şey söz konusu ise bir problem oluşturabilir mi?

Amaç: Su kaynaklarına florür eklenen ve su kaynaklarına florür eklenmeyen iki coğrafik alanı karşılaştırmak ve insan iskeleti üzerinde su içerisindeki florürün etkilerini belirlemek.

Araştırma Dizaynı: Geçmişe yönelik değerlendirme.

Metotlar: Kanada’ da Toronto bölgesi 40 yıldan fazla bir süredir florür eklenen su kaynaklarını kullanmaktadır. Montreal şehrindeki su kaynaklarına ise daha önce hiç florür eklenmemişti. Bu sebeple makalenin yazarları, hastanelerden kalça eklemi değiştirme operasyonları geçiren her iki şehirdeki vakaların uyluk başlarını toparladılar. Bu cerrahi işlemlere maruz kalan kişiler yıllar boyunca ilgili şehirde hayatlarını sürdürmüşlerdi. Sonrasında yazarlar kompresyon, florür içeriği, mineralizasyon miktarı, kemiklerin mikrosertlik değerlerini değerlendirdi ve 2 grupta ortaya çıkan sonuçları karşılaştırdı.

Araştırmanın Sonuçları: Toronto’da ikamet eden bireylerden elde edilen florür içeriği Montreal’deki vakalardan önemli derecede daha yüksekti. Ancak, kemiklerin kompresif özellikleri değerlendirildiğinde herhangi bir ciddi farklılığa rastlanmadı. Aynı zamanda, mineralizasyon miktarları arasında da herhangi bir farklılık bulunmamaktaydı. Yalnız, değişkenlik bulunmaktaydı. Yazarlarsa bu değişkenliği, her bir spesifik birey tarafından mideye alınan florüre karşı genetik reaksiyondaki farklılıklar olarak tanımladılar.

Sonuçlar: Su kaynaklarından ağız yoluyla alınan florür miktarı çok küçük olmaktadır dolayısıyla halkın tamamında bu eklenen florür, kemik sağlığı üzerinde önemli bir belirleyici faktör olmamaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırmayı tek kelimeyle mükemmel buldum. Bu denemeyi başarıyla gerçekleştirmek gerçekten de zor bir proje zira araştırma vakalarının uyluk başlarına ulaşma ve bunları bir araya getirme prosesi aylar sürmüştür. İlgi çekici olan bir diğer nokta ise florür değerlendirmesinin iskelet dahilinde gerçekleştirilmesidir diye düşünüyorum.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: grynpas@mshri.on.ca

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.