Yarık Dudak & Yarık Damak Hastaları İçin Estetik Sabitleyici Seçimi

Genel Bilgiler: Hawley ve Essix sabitleyicilerinin en kaliteli özelliklerini bir araya getiren yeni bir estetik sabitleyici dizaynı tanımlanmıştır.

İncelenen Makale: Collins JM, Witcher TP, et al. An Alternative Retainer Design for Cleft Patients: The “Aesthetic” Retainer. Cleft Palate Craniofac J 2010; 47 (November): 597-599.

Geçmiş Deneyimler: Yarık damak hastalarında retensiyon, maksiler genişletmenin sürdürülmesine duyulan ihtiyacın çok sık olması ve alveolar yarık tarafındaki doku eksikliği sebepleriyle oldukça zor olmaktadır.

Amaç: Yarıklara sahip ortodonti hastalarında retensiyonun getirdiği zorlukları karşılayabilecek bir estetik sabitleyici dizaynının tanımlanması.

Metotlar: Bu dizayn (“Aesthetic” ya da Hawlix sabitleyici olarak isimlendirilmektedir), hem Hawley hem de Essix sabitleyicisinin belli farklı açılarını kombine etmektedir. İlk olarak, uyumlu termoplastik bir madde olan akrilik şekillendirilir ve anterior köpek dişinden diğer köpek dişi alanında düzeltilir. Akriliğe bağlanacak tüm alanlar mutlaka pürüzlendirilmelidir. Daha sonra, klasplar posterior alana yerleştirilir ve herhangi bir protez diş için rehber anterior alanda oluşturulur. Son olarak akrilik sabitleyiciyi tamamlamak üzere yerleştirilebilir. Farklı tonlarda akrilikler, estetik diş ya da gingival konturlar yaratmak üzere kullanılabilir.

Araştırmanın Sonuçları: Bu sabitleyici, bir Essix sabitleyicisinin estetik ve güçlü kalan yapısı ile sert transvers kontrol, estetik gingival konturlar ve bilinen akrilik Hawley sabitleyicilerinin yerleşme yeteneklerini başarılı bir şekilde kombine etmektedir. Pontiklerden (köprünün kayıp dişleri içeren parçası ortada pontik adı verilen kısımdır) dış bir yüzey olarak yararlanılmaktadır, dolayısıyla termoplastik kaplama ile pontik arasında sızıntılardan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Laboratuar teknisyenleri de bu tekniğin bir Hawley sabitleyicisini meydana getirmeye nazaran daha az zaman aldığını belirtmektedir, bu sebeple maliyetin de göz önüne alınmaması gerekir.

Sonuçlar: Orijinal bir sabitleyici dizaynı, Hawley ve Essix sabitleyicilerinin bazı açılarının bir araya getirilmesi ile birlikte, damak yarığı hastaları için oldukça etkili ve estetik bir seçim olabilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Pontikler ile bilinen Hawley’ in üzerindeki majör değişim labial yayın köpek dişinden köpek dişine termoplastik materyal ile yer değiştirmesidir ki bunun da ekstra zaman gerektirmediği bilinmekte ve oldukça estetik olduğu konusunda rahatlıkla fikir ileri sürülebilmektedir. Asıl kazanç da zaten estetik olmaktadır. Konu estetik olduğunda da, bu opsiyon Essix sabitleyicisinin üstünde önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu dizayn, aynı zamanda kesici diş pontiğine ihtiyaç duyan ancak Hawley sabitleyicisinin labial yayını istemeyen yarığa sahip olmayan hastalarda da kullanılabilir.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS,

Email: Farhad.Naini@yahoo.co.uk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.