Ortodonti Tedavisi Sonrası Değişimleri, Retansiyon Eksikliği Nasıl Etkilemektedir?

Genel Bilgiler: Retansiyon yokluğunda, oklüzyonda ortodonti sonrası ilerleme meydana gelmektedir ancak dental dizilimde negatif değişimler oluşmaktadır.

İncelenen Makale: Lyotard N, Hans M, et al. Short-Term Postorthodontic Changes in the Absence of Retention. Angle Orthod 2010; 80 (November): 1045-1050.

Geçmiş Deneyimler: Birçok ortodontist apareyin kaldırılmasının muhtemelen hemen sonrasında hastalarının sabitleyici kullanmalarını sağlamaktadır. Bu da, ortodontik düzeltme tamamlanmasının ardından dişlerin bu şekilde sürdürülmesi içindir. Ancak, bazı ortodontistler oklüzyonun yerleştirimine güvenmektedirler. Peki, sabitleyiciler 4 hafta boyunca kullanılmazsa bu gerçekleşebilir mi? Bir araştırmada bu soru ortodonti tedavilerini tamamlamak üzere olan ve 30 bireyden oluşan bir araştırma topluluğuna soruldu ve alınan yanıtlar değerlendirildi.

Amaç: Retansiyon yokluğunda, ortodontinin hemen sonrasında kısa vadede meydana gelen değişimleri değerlendirmek.

Araştırma Dizaynı/Katılımcılar: 30 hastanın ileriye yönelik değerlendirimi.

Metotlar: Hastalar ortodontik apareylerinin kaldırılmasına hazır olduklarında, bu teller kaldırıldı ancak braketler yerlerinde bırakıldı. Tellerin kaldırıldıkları günde, braketler hala yerlerinde iken aljinat bir model ve de bir alçı model elde edildi. Dört hafta sonra, ikinci bir dental model her hasta için ayrı ayrı elde edildi. Daha sonra makalenin yazarları, dişlerin dizilimine ve oklüzyona ne olduğuna dair karar verebilmek üzere bu iki zaman aralığı arasındaki dişlerin ilişkilerini karşılaştırdılar. Değerlendirmeler yapılırken objektif bir puanlama sistemi kullanıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Dört haftalık aralıklar boyunca oklüzyon hemen hemen tüm yönleri ile daha iyi hale gelmişti; ancak aynı zaman aralığında dişlerin dizilimleri daha kötüye gitme eğilimindeydi.

Sonuçlar: Retansiyon öncesi bir yerleşme periyodunun takip edilmesi oklüzyonun bazı açılarının iyileştirilmesi konusunda yararlı olabilmekte ancak dental dizilimde negatif değişimler meydana gelebilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu, oldukça ilgi çekici bir araştırmaydı. Göründüğü kadarıyla, yerleşim meydana gelebilmektedir ve bu araştırma topluluğu üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu kabul edilmiştir. Ancak, diğer bireylerde, yerleşim süreci dişlerin fit olma durumlarını bozabilir. Benim bu makale ile ilgili olmamın nedeni ise ortodonti sonrasında oluşabilecek relaps potansiyelinin dişlerin orijinal pozisyon bozukluklarından kaynaklanmasıydı. Burada, topluluğu standart hale getirme ya da orijinal kapanış bozukluklarının karşılaştırılmasına ve ortodonti tedavisi sonrası diş pozisyonu üzerinde retansiyon eksikliğinin sahip olduğu etkiye ilişkin konularda herhangi bir çalışma göremedim. Belki de, araştırmacılar bu çalışma kapsamında alt bir çalışma gerçekleştirerek bu tip bir değerlendirmeyi yapabilirler.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Email: mxv13@case.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.