Yanakiçi koridorları ve gülümseme estetiği

Hem ortodontistler için hem de rastgele seçilen kişilerin görüşleri alınarak yapılan araştırmaya göre, yanakiçi koridorları belirgin olan bireylerin gülümsemeleri , geniş gülümsemesi olanlara göre daha az çekici bulunmuştur.

 

 

82 ortodontist ve 94 adet rastgele seçilen bireye 18 adet fotoğraf gösterilmiştir ve bu resimlerdeki gülümsemeleri sınıflandırmaları istenmiştir. Sonuçta ortodontistler ve normal bireyler yani her iki grup da , geniş gülümsemeli bireylerin resimlerini daha çekici olarak nitelendirmişlerdir. Ortodontistler 1. büyükazıdan , diğer büyükazıya kadar olan gülümsemeyi çekici bulurken, normal bireyler, küçükazıdan düğer küçük azıya kadar olan gülümsemeyi daha çekici bulmuşlardır.

Makale Künyesi:

Martin, Buschang et al

The Impact of Buccal Corridors on Smile Attractiveness

Eur J Orthod 2007 29(october) : 530-537

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.