Beyazlatma İşlemi Endodontik Açıdan Zayıflamalara Yol Açabilir

Fakat Tedavi Edilen Diş Tersine Dönebilir.

Genel Bilgiler: Beyazlatma işlemi endodontik açıdan tedavi edilmiş dişin çatlak oluşumuna karşı sahip olduğu direnci azaltır fakat antioksidan araç kullanımı kısmen de olsa bu durumu dengeleyebilir.

İncelenen Makale: Khoroushi M, Feiz A, Khodamoradi R. Fracture Resistance of Endodontically-Treated Teeth: Effect of Combination Bleaching and an Antioxidant. Oper Dent 2010; 35 (September-October): 530-537.

Hedef: Antioksidan olarak sodyum askorbat kullanılarak ve kullanılmadan evde ya da ofiste yapılan beyazlama işlemlerinden sonra endodontik tedavi görmüş dişin çatlak rezistansını incelemek.

Metotlar: 16 ve 24 yaş arası hastalardan ortodontik nedenlerden dolayı çekilen 60 adet insan azı dişi elde edildi. Dişler endodontik olarak klasik yöntemlerle tedavi edildi ve gütaperka ile dolduruldu. En koronal 2 mm gütaperka ısıtılmış tıpa yardımıyla çıkarıldı ve yerine resin modifiyeli cam iyonomer bariyer yerleştirildi. Bir grup diş Single Bond ve Z100 kullanılarak restore edildi. Diğer grup numunelerine ise beyazlatma işleminin hemen ardından aynı materyaller kullanılarak restorasyon işlemi yapıldı. Üçüncü grupta uygulanan restorasyon beyazlatma işleminden 1 hafta sonra yapılırken dördüncü gruptaki numuneler sodyum askorbat yerleştirildikten 24 saat sonra restore edildi. Beyazlatma prosedüründe ofis prosedürünü simule etmek amacıyla %38’lik hidrojen peroksit kombinasyonu erişim bölgesine ve yüze bakan yüzeye uygulanan peroksit jel ile birlikte kullanıldı. %9.5’lik hidrojen peroksit jel 3 hafta boyunca günde ikişer saat olmak üzere dişin hem içine hem de üzerine uygulandı. Bu prosedür 7 günün tamamında tekrar edildi. Restorasyonların yerleştirilmesinin ardından numunelere termik döngü uygulandı ve en sonunda evrensel test aleti ile yorgunluk çatlak direncine maruz bırakıldı.

Sonuçlar: Ortalama çatlak rezistans değeri beyazlatılmayan grup (negatif kontrol) için 534, hemen beyazlatma işlemi yapılan grup (pozitif kontrol) için 281, restorasyondan 1 hafta sonra beyazlatma prosedürüne tabi tutulan grup için 385 ve sodyum askorbit tedavisinin ardından restorasyon yapılan grup için ise 448 olarak belirlendi. Ayrıca antioksidan kullanıldığında daha az sayıda olumsuz çatlak ile karşılaşıldı.

Sonuçlar: Beyazlatma işlemi endodontik açıdan tedavi edilmiş dişin çatlak oluşumuna karşı sahip olduğu direnci azaltır fakat antioksidan araç kullanımı kısmen de olsa bu durumu dengeleyebilir.

Araştırmacının Yorumları: Mevcut diğer çalışmalarda da belirtildiği gibi antioksidanlar ya da azaltıcı araçlar beyazlatmanın resin bağları üzerinde yaptığı olumsuz etkiyi azaltma konusunda etkilidir. Bu çalışmanın sonuçları endodontik tedaviye maruz kalmış dişlerde yapılan beyazlatma işlemlerinde çatlak rezistansını arttırmada antioksidan kullanımının gerekliliğini ortaya koymuştur. Çalışmada kullanılan beyazlatıcı oldukça etkin bir maddedir ve dolayısıyla numuneleri zayıflatacağı kesindir. Fakat sodyum askorbit tedavisi beyazlatılmış dişin güçlenmesinde hiç kuşkusuz büyük rol oynar.

İnceleyen: Edward J. Swift, Jr, DMD, MS

E-Mail: khoroushi@dnt.mui.ac.ir
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.