Üst Çeneye Ait Merkezi Kesici Dişin Ayrılması

Genel Bilgiler: Üst çeneye ait merkezi kesici dişin ayrılmasında erken teşhis ve tedavi çok daha iyi estetik sonuçlar doğurmaktadır.

İncelenen Makale: Topouzelis N, Tsaousuglow P, et al. Dilaceration of Maxillary Central Incisor: A Literature Review. Dent Traumatol 2010;26 (October): 335-341.

Hedef: Var olan literatürün taranması ve üst çeneye ait merkezi kesici dişin ayrılmasına neden olan sebeplerin gözden geçilirmesi.

Metotlar: Yazar diş hekimliği literatüründeki 82 adet bilimsel makaleyi gözden geçirip bu yazıyı derlemiştir. Tartışma: Andreason ayrılmayı dişin kronunda ya da kökünde uzun eksende meydana gelen ani deviasyon olarak tanımlamıştır. Ayrılmanın dişin hala kök matürasyonuna doğru giden kalsiyum tuzlarının birikmesiyle sertleşmiş sert kısmının oluşturduğu travma sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Ayrışmanın etiyolojisinde mevcut olan 2 teori bulunmaktadır. İlk teoride ön dişe yapılan akut mekanik travmanın altında yatan kalıcı kökü parçaladığı savunulmaktadır. Çıkmamış kalıcı kökün kalsiyum tuzlarından sertleşmiş kısmı belirli bir açıyla gelişen kronun yumuşak bir kök oluşturması gibi bir travma nedeniyle kayar. Travmadan sonra, kök orijinal yörüngesinde normal gelişimine devam eder. Düzeni bozulmuş koronal kısım kökün uzun eksenine paralel olmayacaktır. Üst çeneye ait merkezi ilk kesici dişin kökü normalde dudaktan gelişen kalıcı üst çeneye ait merkezi azı dişine doğru 3 mm dir ve 2 diş sadece yumuşak bağlayıcı doku ile birbirinden ayrılır. İdiyopatik gelişimsel bozukluk teorisi ayrılmaların sadece %22 sinin bilinen bir travmayla oluştuğu gerçeğine dayanır. Hala bilinmeyen mekanizmalarda teoriye dahil edilebilir.

Klinik Bulgular: Üst çeneye ait merkezi kesici dişin ayrılmasının radyografik yaygınlığı %0.4 ile %1.2 arasında değişiklik gösterir. Ayrılmanın teşhisinde klasik ve T radyolojik teknikler kullanılır. Ayrılmaların yaklaşık olarak %50’sinden diş etkilenir. Erken teşhis ve müdahale daha iyi sonuçlar elde edilmesinde önemlidir. İki çeşit tedavi yöntemi mevcuttur: İlkinde dişin çekilmesi ve sonrasında çekilen dişin yerine çıkarılabilen, sabit ya da implant protez yerleştirilmesi önerilir. İkincisinde ise cerrahi müdahale ve ardından ayrılmış dişin uygun yerine oturtulması için ortodontik tedavi yapılır. Periodental cerrahi estetik sonuçları optimize etmek için gerekli olabilir.

Araştırmacının Yorumları: Şanslı olunan nokta şudur ki ayrılma sıklıkla rastlanan bir durum değildir çünkü bu rahatsızlığın dental yönetimi oldukça komplekstir. Tedavinin iyi sonuçlar vermesi için restorasyon konusunda uzman diş hekimi ile farklı pek çok konuda uzman hekimin koordineli çalışması gerekmektedir.

İnceleyen: Charles B. Hermesch, DMD

E-Mail: ntopuz@dent.auth.gr

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.