Geniş gülümseme daha çekici

Hem ortodontistler hem de rasgele seçilen kişilerin görüşleri alınarak yapılan araştırmaya göre, yanak içi koridorları belirgin olan bireylerin gülümsemeleri, geniş gülümsemesi olanlara göre daha az çekici bulunmuştur.

 

 

Araştırmada, 82 ortodontist ve rasgele seçilen 94 bireyden, kendilerine gösterilen 18 fotoğrafı sınıflandırmaları istenmiştir. Sonuçta gerek ortodontistler, gerekse normal bireyler, geniş gülümsemeli bireylerin resimlerini daha çekici olarak nitelendirmişlerdir. Ortodontistler 1. büyük azıdan, diğer büyük azıya kadar olan gülümsemeyi çekici bulurken, normal bireyler, küçük azıdan düğer küçük azıya kadar olan gülümsemeyi daha çekici bulmuşlardır. Başka bir deyişle, yüzümüze yayılan gülümsemeler, herkese çok daha fazla çekici gelmektedir.

Makale Künyesi:

Adı: The Impact of Buccal Corridors on Smile Attractiveness

Yazar: Martin, Buschang et al

Kaynak: Eur J Orthod Sayı:29, Ekim 2007, Sayfa: 530-537

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.