Sabitleme Vidaları ile Oluşturulan Direk Hasarlara Olan Diş ve Kemik Tepkisinin Etkileri Neler Olmaktadır

Genel Bilgiler: Deney hayvanlarında, mini vidaların diş köklerine ya da diş köklerinin hemen yanına pozisyonlandırılması hemen hemen hiç kalıcı hasar meydana getirmemektedir.

İncelenen Makale: Dao V, Ranjen R, et al. Cementum, Pulp, Periodontal Ligament, and Bone Response After Direct Injury With Orthodontic Anchorage Screws: A Histomorphologic Study in an Animal Model. J Oral Maxillofac Surg 2009; 67 (November): 2440-2445.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontik sabitlemeyi daha iyi hale getirmek üzere mini vidalar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok ortodontist, kendi mini vidasını yerleştirmektedir. Eğer bir ortodontist mini vidayı kökün çok yakınına ya da komşu diş kökünün içerisine yerleştirirse, dişin sağlıklı fonksiyonlarını gerçekleştirebilme gücüne, periyodontal bağlara ve etki gören dişin etrafındaki kemiğe ne olmaktadır?

Amaç: Titanyum vidalar ile tedaviye bağlı olarak gelişen bu diş kökündeki sekonder rahatsızlık sonrasında dişi destekleyen ve çevreleyen dokuların onarımını değerlendirmeye almak.

Araştırma Dizaynı/Metotlar: Bu araştırma, ileriye yönelik olarak titanyum vidalar ile kök hasarları oluşturmak suretiyle hayvanlar üzerinde gerçekleştirildi. Yazarlar, bu hasarın sementum, pulpa, periyodontal bağlar ve kemik üzerindeki etkilerini değerlendirdiler. 3 av köpeğinden oluşan bir araştırma topluluğu kullanıldı. İlk olarak 60 adet implant, diş köklerine ya da diş köklerinin yanlarına yerleştirildi. 12 haftalık bir süre sonrasında, radyografiler hazırlandı ve bu alanların bazıları dokuları açısından detaylı değerlendirmeye alındı.

Araştırmanın Sonuçları: 5 adet alanda, pulpanın içerisine doğru mini vida penetrasyonu bulunmaktaydı ancak herhangi bir kangren durumu bulunmamaktaydı. Kökün semental yüzeyi hasara uğradığında ise makalenin yazarları bunların her birinde sürekli bir sementum onarımına rastladılar ve hiçbir doku örneğinde iç ya da dış kök rezorbsiyonu bulunmadığı ortaya kondu. Hasara uğramış kökleri saran dokularda herhangi bir kangren ya da iltihaplanma değişimleri yoktu. Araştırmada, kökteki ciddi hasar kök fragmanlarının yer değiştirmesine neden olduğunda yalnızca bir vakada olmak üzere ankiloz gözlemlendi.

Sonuçlar: Mini implantların yerleştirilmesinde kök hasarları çok nadiren oluşmaktadır ve vücudun kök yüzeyini ve periyodontal bağları onardığı için direk olarak kökte oluşan bir hasar bile ciddi olmamaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Kendi mini vidalarını yerleştiren ortodontistler için bu araştırma, iyi haberler içermektedir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, en azından deney hayvanları üzerinde, kök yüzeylerinde oluşan direk hasarların dişlerin köklerinde ciddi problemler oluşturmadığı görülmektedir. Neyse ki, oluşan sementum, periodontal doku ve kemik hasarlarını vücut onarma eğilimindedir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Email: rkraut@montefiore.org

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.