Diş Transpozisyonu (Dişlerin Olağan Yerlerinden Farklı Yerlerde Pozisyonlanması) Ne Derece Yaygın?

Genel Bilgiler: Diş transpozisyonu nadir bir anomali olarak genellikle üst çenede ortaya çıkabilmektedir.

İncelenen Makale: Papadopoulos MA, Chatzoudi M, Kaklamanos EG. Prevalence of Tooth Transposition: A Meta-Analysis. Angle Orthod 2010; 80 (March): 275-285.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontistlerin hepsi eninde sonunda diş transpozisyonuna sahip bir hastayı tedavi etmek ile karşılaşmaktadır. Tedavi planlamasına da bağlı olarak, diş transpozisyonunun düzeltilmesi oldukça zordur. Seçeneklerden bir tanesi dişi bu olağandışı pozisyonunda bırakmak, diğeri ise bu etkilenen dişin pozisyonunu ve dizilimini düzeltmek olmaktadır. Peki, bu transpozisyon hangi sıklıkla meydana gelmektedir? Bayanlarda mı yoksa erkeklerde mi daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır? Son olarak hangi arkta daha yaygın olmaktadır?

Amaç: Popülasyonlarda diş transpozisyonunun ne denli yaygın olduğuna ilişkin bir sistematik değerlendirme ve meta analiz gerçekleştirmek.

Metotlar: Bu meta analiz başlangıç olarak diş transpozisyonu üzerine yayınlanmış 591 adet bilimsel makaleyi değerlendirmeye aldı. Dahil etme kriterlerine ilişkin dikkatli seçim ve karşılaştırmaların ardından en sonunda 9 adet makale, analiz edilerek bu meta analiz için data sağlaması üzere kullanıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, diş transpozisyonuna rastlanması erkekler ve bayanlar arasında eşit bir şekilde dağılmıştı. Popülasyonda, diş transpozisyonu ile karşılaşılma yüzdesi de %1’ den daha az olarak hesaplandı (%0,33). Üst çeneye ilişkin diş transpozisyonu, bu durumun alt çenede karşılaşılmasından çok çok daha fazlaydı. Bunlara ek olarak, unilateral transpozisyonun, bilateral diş transpozisyonuna oranla çok daha sıklıkla ortaya çıkmakta olduğu gözlemlendi.

Sonuçlar: Diş transpozisyonu, özellikle üst çenede ve unilateral formda en yaygın olarak ortaya çıkan nadir bir olgudur.

Araştırmacının Yorumları: Bu araştırma, mevcut literatürün gözden geçirilmesi konusunda gerçekten mükemmeldi ve şu anda bu probleme sahip hastaları tedavi etmek zorunda olan ortodontistler için de çok yararlı bilgiler içerdiğini düşünüyorum. Makalenin, olağan yerlerinde pozisyonlanmayan dişlerin gerçekte nasıl tedavi edilmesi gerektiği konusunu açıklamamasına rağmen, rahatsızlığın yaygınlığına ilişkin değerli bilgiler sunduğunu sanıyorum.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Email: mikepap@dent.auth.gr

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.