Bayanlarda Kondiler Rezorbsiyon, Doğum Kontrolü İle İlişkili midir?

Genel Bilgiler: Bayan bir hasta şiddetli kondiler rezorbsiyon gösterdiğinde, bu hastanın daha önce doğum kontrol hapları alıp almadığı ya da aşırı şekilde düzensiz menstrüel döngülere sahip olup olmadığı mutlaka değerlendirilmelidir.

İncelenen Makale: Gunson MJ, Arnett GW, et al. Oral Contraceptive Pill Use and Abnormal Menstrual Cycles in Women With Severe Condylar Resorbtion: A Case for Low Serum 17β-Estradiol as a Major Factor in Progressive Condylar Resorbtion. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2009; 136 (December): 772-779.

Geçmiş Deneyimler: Ciddi kondiler rezorbsiyon gösteren bayan bir hasta ile karşılaşmak olağan dışı bir durum olmamaktadır. Şayet böyle bir hasta ofisinize başvurduğunda, ciddi kondiler rezorbsiyonunun muhtemelen cinsiyet hormonlarından kaynaklandığını bilmek size yardımcı olacaktır.

Amaç: Bayanlarda ciddi kondiler rezorbsiyonun ilişkisini ve cinsiyet hormon düzeylerini değerlendirmeye almak.

Katılımcılar: Otoimmün hastalıklar ile 3 yıllık bir zaman periyodu üzerinde geçmişi olmayan ikincil olarak ciddi kondiler rezorbsiyona sahip iskeletsel deformasyonları sebebiyle ortognatik cerrahi düzeltmeye ihtiyaç duyan 27 bayan hasta araştırma topluluğuna dahil edildi.

Metotlar: Cinsiyet hormonu bozuklukları değerlendirmeye alındı ve 17β-estradiolün serum düzeyleri ölçüldü.

Araştırmanın Sonuçları: Ciddi kondiler rezorbsiyonuna sahip 27 hastanın 26 tanesi düşük 17β-estradiol laboratuar bulgularına ya da aşırı derecede düzensiz menstrüel döngülere sahipti. Yine bu 27 hastanın 16 tanesi hem düşük 17β-estradiol düzeyine hem de düzensiz mesntrüel döngülere sahipti. Bu hastalardan 25 tanesi anormal seviyede serum 17β-estradiol düzeyine sahipti ve diğer 2 bayan hasta da normal düzeyin en sonunda yer almaktaydı. 27 bayanın 8 tanesi yumurtalarının başarısızlıkları sebebiyle düşük 17β-estradiol düzeyine sahipti ve diğer 19 bayan da doğum kontrolü sağlayan oral ilaç kullanıcılarındandı.

Sonuçlar: Bayanlarda ciddi kondiler rezorbsiyon doğum kontrol hapları kullanımıyla ve aşırı derecede düzensiz menstrüel döngüler ile ilişkilidir.

Araştırmacının Yorumları: Bu inanılmaz bir araştırmaydı. Doğum kontrolü sağlayan oral ilaç kullanıcısı 19 bayan hastanın tamamı için doğum kontrol hapı kullanımları sonrasında açık kapanış değişimleri ve çene regresyonu göstermesinden çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Daha da etkileyici olan noktanın, 19 hastanın 9 tanesinde doğum kontrol haplarının kullanımına başladıkları ilk 6 ay içerisinde kondiler rezorbsiyon semptomlarının ortaya çıkmasıdır diye düşünüyorum. Kısaca, ciddi kondiler rezorbsiyon gösteren bir bayan hastaya sahip olduğunuzda, vakit kaybetmeden bu hastanın doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığını ve düzensiz menstrüel döngülere sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: gunson@arnettcourses.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.