Dişsel asimetri ve gülümseme estetiğine bakış

Ortodontistler, protez uzmanları ve rastgele seçilmiş bireylerin gülümseme estetiğine bakış açıları ciddi anlamda fark arz etmektedir.

 

 

50 ortodontist, 50 protez uzmanı ve rasgele seçilmiş 50 bireye, 3 kişiye ait 3 adet gülümseme ve aynı resimlerin dijital olarak bilerek farklılaştırılmış halleri gösterilmiştir.

Protez uzmanları ve ortodontistler 0.5 mm.’lik farklılıkları dahi çirkin bulurken, normal bireyler 2mm.’lik oynamaları rahatsız edici bulmuşlardır. Hiç bir grup, köpek dişlerinde özellikle yapılan 2mm.’lik aşınma efektlerini fark etmemişlerdir. Ortodontistler, 0.5 mm.’lik orta hat kaymalarını dahi çirkin bulmuşlardır. Protez uzmanları ve normal bireyler ise 3mm.’den fazla orta hat kaymalarını rahatsız edici bulmuşlardır.

Normal bireylerin, gülümsemedeki asimetrik değişikliklere diş hekimlerinden çok daha toleranslı oldukları ortaya çıkmıştır.

Makale Künyesi:

Adı: Impact of Dental Asymmetries onthe Perception of Smile Esthetics

Yazar: Pinho, Ciriaco et al.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.