Beyaz Lekeli Lezyonlardan Kurtulmak İçin Yeni Remineralize Edici Etkiye Sahip Krem

Genel Bilgiler: Kazein fosfopeptit amorfoz kalsiyum fosfat kompleksleri içeren yeni bir remineralize edici krem, diş minesi içerisindeki beyaz lekeli lezyonların remineralizasyonunu (eksilen minerallerin normal miktarlarına getirilmesi) pozitif yönde iyileştirmektedir.

İncelenen Makale: Bailey DL, Adams GG, et al. Regression of Post-Orthodontic Lesions by a Remineralizing Cream. J Dent Res 2009; 88 (December): 1148-1153.

Geçmiş Deneyimler: Ortodontinin en çok hayal kırıklığı yaratan yönlerinden bir tanesi de zayıf bir oral hijyene sahip hastalardan braketler kaldırıldığında anterior dişlerin diş mineleri üzerinde ciddi beyaz lekeli lezyonların var olmasıdır. Bu da, istenmeyen bir estetik görünümün oluşmasına ve pek de mutlu olmayan hasta ve ebeveynlere neden olmaktadır. Oluşumlarının ardından bu beyaz lekeli lezyonları azaltmak üzere yıllar boyunca birçok teknik test edilmiş ve genellikle yetersiz başarılarla sonuçlanmıştır. Ancak, yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmada, araştırmacılar bu klinik probleme çözüm olarak sunulabilecek yeni bir remineralize eden krem geliştirmeyi başardılar.

Amaç: Ortodonti tedavilerini tamamlayan hastalardan oluşan bir popülasyonda, plasebo krem ile karşılaştırıldığında remineralize eden krem kullanan katılımcıların beyaz lekeli lezyonlarının daha fazla ölçüde azaldığı hipotezini test etmek.

Dizayn: Geleceğe yönelik olarak gerçekleştirilen, rastsal, klinik deneme.

Katılımcılar/Metotlar: Ortodontik tedavilerini henüz tamamlamış ve ortodontik apareyleri kaldırılmış 45 hasta araştırma topluluğunu oluşturmaktaydı. Bu bireylerde toplamda 408 adet beyaz lekeli lezyonlara rastlanmıştı. Hastalar daha sonra rastgele iki farklı gruba ayrıldılar. Bir gruba plasebo krem verildi ve bu beyaz lekeli lezyonlara sabah ve gece olmak üzere 12 hafta boyunca uygulandı. Tedavi grubu ise kazein fosfopeptit amorfoz kalsiyum fosfat kompleksleri (CPP-ACP) içeren remineralize eden krem kullandı ki bu kremin daha önce yapılan hayvan araştırmalarında beyaz lekeli lezyonları azalttığı görülmüştü. Bu grup da kremi sabah ve gece olmak üzere 12 hafta boyunca uyguladı. 12 hafta sonunda, bu iki farklı kremin etkilerini belirlemek üzere her iki gruptaki beyaz lekeli lezyonlar karşılaştırıldı.

Araştırmanın Sonuçları: 12 hafta sonrasında, plasebo krem ile karşılaştırıldığında CPP-ACP içeren remineralize edici kremin beyaz lekeli lezyonları önemli oranda azalttığı görüldü. Araştırmacılara göre CPP-ACP krem kalsiyum ve fosfat iyonlarını bioyararlılık bir formunda diş yüzeyi üzerinde stabilize ve lokalize etme özelliğine sahipti ki bu da, situ içerisindeki diş minesi yüzey altı lezyonlarını remineralize etmeyi sağlamakta ve lezyonların beyaz opak görünümlü durumlarını restore ederek yarı şeffaf hale getirebilmekteydi.

Sonuçlar: Klinik hastalarda, bu yeni remineralize eden krem beyaz lekeli lezyonların oldukça başarılı bir şekilde regresyonuna neden olmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Bu materyalin ticari olarak henüz mevcut olmamasına rağmen, bu remineralize edici kremi bazı hastalarımın üzerinde denemekten çekinebileceğimi düşünüyorum. Araştırmadaki biokimya işe yarar görünmektedir. Eğer kalsiyum ve fosfat iyonları diş yüzeyince stabilize edilebiliyorsa, zaten remineralize etme prosesi için uygundurlar demektir. Umarım, bu yeni krem bu klinik denemede olduğu gibi klinik hastalarda da başarılı olabilir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Email: e.reynolds@unimelb.edu.au

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.