Diş Çürümesinin Birincil Başarısızlığı İle İlişkili Olarak Spesifik Bir Gen Saptandı

Genel Bilgiler: PFE’ nin genetik olarak onaylanmış teşhisi, hastaları ve ortodontistleri sonucunda maalesef bir şey elde edilemeyen ve yıllar süren tedavilerden koruyabilir.

İncelenen Makale: Stellzig-Eisenhauer A, Decker E, et al. Primary Failure of Eruption (PFE) –Clinical and Molecular Genetics Analysis. Orofac Orrthop 2010; 71 (January): 6-16.

Geçmiş Deneyimler: Posterior açık kapanışa sahip hastaları ortodontik olarak tedavi etmek genellikle çok zor olmaktadır. Posterior açık kapanışın sebeplerinden bir tanesi diş sürmesinin birincil başarısızlığıdır ve bu durumun ortodontistler tarafından onaylanması konusunda da yardımcı olabilmektedir.

Amaç: PFE ile sorumlu olan geni saptamak. Katılımcılar: PFE’ ye sahip toplam 15 hastadan oluşan 4 aile, bu araştırma kapsamına alındı.

Metotlar: PFE’ nin varlığını saptamak üzere panoramik radyografilerden yararlanıldı. Moleküler genetik analiz bu koşullar altında belirlenen her bir hasta üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmanın Sonuçları: 1974 yıllarının başlangıcında, araştırmacılar sendromik olmayan PFE’ nin genetik bir bozukluk olduğundan şüphelendiler; ancak, bu mevcut araştırma ile paratiroid reseptör 1 geninin PFE’ den sorumlu gen olarak saptanması ile sonuca ulaştırılmış oldu.

Sonuçlar: PFE’ nin genetik olarak onaylanmış teşhisi, hastaları ve ortodontistleri sonucunda maalesef bir şey elde edilemeyen ve yıllar süren tedavilerden koruyabilir.

Araştırmacının Yorumları: 1981 yılında, Proffit ve Vig “eruption ın başarısızlığının ana sebebi” ni, posterior dişlerin hangi durumlarda sürmede başarısız olduğunu açıklamak üzere ortaya koydular. Bu koşul altında, en fazla etkilenen anterior dişe distal tüm dişler genellikle sürmede başarısız olmaktaydılar. PFE’ nin varlığının genetik analizler kullanılarak onaylanması ile ortodontistler, dişlerin dizilimi konusunda hareket geçerken, etkilenmeyen dişler üzerinde negatif etkiler oluşmasına ilişkin problemlerden sakınabilir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: Stellzig_A@klinik.uni-wuerzburg.de

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.