Mandibular Advencement Splint İle Öne Alınan Mandibula, Obstrüktif Uyku Apne Sendromunun Düzetilmesinde Etkili midir?

Genel Bilgiler: Hafif-orta derecede obstrüktif uyku apne sendromuna (uyku boyunca üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanmaları) sahip hastalara, mandibular splint yardım etmek mümkündür.

İncelenen Makale: Johal A, Battagel J, Hector M. Controlled, Prospective Trial of Psychosocial Function Before and After Mandibular Advancement Splint Therapy. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2011; 139 (May): 581-587.

Geçmiş Deneyimler: Bugün birçok hasta obstrüktif uyku apnesinden dolayı sıkıntı yaşamaktadır ki bu durum bireylerin hem sağlıkları hem de yaşam kaliteleri üzerinde ciddi negatif etkilere sahiptir. Peki, mandibular splint ile birlikte uyku apnelerinin önemli ölçüde iyileştirilmesi sağlanabilir mi?

Amaç: Araştırmanın hedefi obstrüktif uyku apne sendromuna sahip hastalarda mandibular splint öncesinde ve sonrasında sahip olunan psikolojik ve sosyal fonksiyonların ortaya çıkarılmasına yönelik idi.

Katılımcılar: Hafif ve orta derecede obstrüktif uyku apne sendromuna sahip 85 adet hasta araştırma topluluğu kapsamında değerlendirildi.

Metotlar: İlk olarak katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı. Bir grup uyuma pozisyonu, akşam vakitlerinde alkolden uzak durma ve kilo vermeye ilişkin önerileri içeren koruyucu tedavi verildi. İkinci grup ise tahmin edildiği üzere mandibular splinti tedavisi verildi ki burada geliştirilmiş bir Herbst apareyi kullanıldı. Tedavi başlangıç zamanında ve tedaviden 3 ay sonra olmak üzere iki standart test hastaların psiko-sosyal sağlıklarını ve gün içerisindeki uyuklama durumlarını değerlendirmek üzere kullanıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Mandibular splint tedavisi alan grupta hastaların %68’i enerjilerinde ve zindeliklerinde iyileşme elde etti ve %80’i de uykusuzluk durumlarında pozitif sonuçlar sağladı. Koruyucu tedavi alan grup ile karşılaştırıldığında bu terapiyi alan hastalarda sonuçların çok daha etkili olduğu görüldü. Mandibular advancement splinti ile tedavi edilen grupta elde edilen enerji ve zindelik skorları hemen hemen CPAP çalışmalarında elde edilen skorlar ile aynıydı.

Sonuçlar: Obstrüktif uyku apne sendromu yaşayan kişilerin mandibular advancement splinti kullandıktan sonra enerjilerinin, zindeliklerinin ve uyku kalitelerinin önemli ölçüde geliştiği söylenebilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Araştırmanın elde ettiği sonuçların oldukça etkileyici olduğunu belirtmeliyim. Mandibular advancement splinti ile elde edilecek gelişmelerin CPAP sonuçları ile mukayese edilebileceği konusu üzerinde hiç düşünmemiştim. Araştırmanın sonuçlarını yorumlarken bir noktanın farkında olunması gerekir ki o da, katılımcıların hafif ve orta düzeyde uyku apnesine sahip olması ve mandibular advancement splinti terapisine pozitif yönde yanıt verebilecek kişilerin seçilmiş olmalarıdır.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

E-mail: a.s.johal@qmul.ac.uk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.