Daha İyi Bir Dental Estetiğin Elde Edilmesi Daha Büyük Bir Başarı Algısını Beraberinde Getirmektedir

Genel Bilgiler: Adölesan hastalarda, daha iyi bir gülümseme estetiği sağlayan ortodontik tedaviler bu yaş grubundaki hastalara çok önemli sosyal yararlar sağlayabilmektedir.

İncelenen Makale: Henson ST, Lindauer SJ, et al. Influence of Dental Esthetics on Social Perceptions of Adolescent Judged by Peers. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2011; 140 (September): 389-395.

Geçmiş Deneyimler: Yüzsel çekicilik konusunda daha önce yazılan birçok makale sosyal başarılar ile ilişkilendirilmiştir. Peki, hastalarınıza ortodonti tedavisi ile olası daha iyi bir gülümseme elde edileceğinde, onlara getireceği yararlardan nasıl bahsedersiniz?

Amaç: Sahip olunan dental estetiğin bu bireylerin kendi yaşıt ve pozisyonlarındaki kişilerin atletik, sosyal, liderlik ve akademik becerilerini değerlendirirken algılarını ne yönde etkilediğini belirlemek.

Katılımcılar: 10 adet gönüllü genç yetişkin (13-19 yaş arası) araştırma kapsamında değerlendirildi.

Metotlar: Her bir hastanın gülümsemelerine ait fotoğraflar değiştirilerek dişlerin ideal dizilimine sahip bir gülümseme ve bir de yetersiz bir diş dizilimine sahip gülümseme gösterildi. Daha sonra her bir vakaya ait bir resmi içeren iki anket hazırlandı. Eğer bir ankette ideal bir diş dizilimine sahip resme yer verilirse, diğer karşıt resme ikinci ankette yer verildi –iyi dizilime ve kötü dizilime sahip dişler her iki ankette de yer aldı. Totalde, benzer yaşlarda olan 226 değerlendirici kişi birinci ya da ikinci ankette -yer alan resimleri puanladı. Değerlendirenler her bir resimde yer alan kişinin sporda iyi olup olmadığı, popüler olup olmadığı, iyi bir lider ve zeki olup olmadığı konusunda değerler verdi. Bir analog skala ise rating leri conduct etmek üzere kullanıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Dişleri iyi dizilime sahip vakalar atletik performans, popülarite ve liderlik yetenekleri kriterlerinde daha yüksek sonuçlar elde etti. Akademik performans açısından bu kişilere karşı duyulan beklentiler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklara rastlanmadı. Sonuçlar: İyi bir dizilime sahip dişler atletik performans, popülarite ve liderlik yetenekleri konularında daha yüksek algılar ile sonuçlanmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Benim düşünceme göre bu makale oldukça iyi hazırlanmış ve uygulanmış bir araştırmayı kapsamakla birlikte çok ilginç sonuçlar da içermektedir. Akademik performans algıları arasında ciddi bir farklılığın olmaması konusunda çok da emin değilim. Öğreten bir kişi olarak, bunun neden bu şekilde olduğunu bilmeyi çok isterdim. Araştırmaya da dayanarak hastalarınıza iyi dizilime sahip çekici dişlere sahip olmalarının onlara sosyal getiriler sağlayacağını söyleyebilirsiniz.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: sjlindau@vcu.edu

Anahtar Kelimeler: Dental Estetik, Sosyal Algılar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.