Ortodontistler, Kanıta-Dayalı Uygulamalar Konusunda Pozitif Düşüncelere Sahip Olmaktadır, Ancak...

Genel Bilgiler: Aslında sistematik taramalar çelişkili sonuçlar ile ilişkili belirsizlikleri ortaya çıkarabilecek potansiyele sahiptir ve kanıta dayalı yaklaşımlarda (klinik karar verme mekanizmalarında bilimsel metotlardan elde edilen mevcut en iyi verileri uygulamak) önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır.

İncelenen Makale: Madhavji A, Araujo EA, et al. Attitudes, Awareness, and Barriers Toward Evidence-Based Practice in Orthodontists. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2011; 140 (September): 309-316.

Geçmiş Deneyimler: Uygulamalarınızda tedavi kararlarınızı neye dayanarak veriyorsunuz? Spesifik bir problemi nasıl tedavi edeceğiniz konusunda kesin bir fikriniz olmadığında, yardım için nereye başvurursunuz?

Amaç: Kanıtlara dayalı uygulamalar konusunda düşünceleri, farkındalıkları ve bazı önyargıları değerlendirmeye almak.

Katılımcılar: Araştırma kapsamında 8455 ortodontistten 1517 adet anket elde edildi.

Metotlar: Ortodontistlere sunulan anket toplam 35 soruyu içermekteydi ve bu sorular 5 farklı kategoriye (düşünce ve yaklaşımlar, farkındalık ve mevcut çalışmalar, önyargılar, terimlerin anlaşılması ve katılımcıların majör ortodontik anlaşmazlıklar ile ilgili literatüre ilişkin bilinçlerini, klinik çalışmalarındaki rehber aldıkları kaynaklarını değerlendiren bazı ifadeler ) ayrılarak ortodontistlerden geri bildirim alınması adına kullanıldı. Yanıt verenler yaşlarına, o anda bir üniversitede ders vermek üzere bulunup bulunmadıklarına ve bir Master derecesi elde edip etmediklerine bağlı olarak gruplandırıldı. Ortodontistlerden alınan yanıtlar da ayrıca yaşlarına dayalı olar alt bir gruba ayrıldı. Her ne kadar araştırmanın hedefi ortodontide kanıtlara dayalı uygulamalara ilişkin düşünceleri ve farkındalıkları değerlendirmek olsa da, “kanıta-dayalı uygulamalar” terimi bu konudaki objektif düşüncelerin önüne geçebileceği ihtimali nedeni ile bilinçli olarak dataların toplanması sırasında kullanılmadı.

Araştırmanın Sonuçları: Ortodontistler, kanıtlara dayalı uygulamalar konusunda pozitif düşüncelere ve farkındalığa sahip olduklarını ifade ettiler. Ancak, katılımcıların birçoğu bilimsel literatürde yaygın olarak yer alan 10 terimden 6’ sını kısmen anladıklarını ya da hiç anlamadıklarını belirtti. Çalışma felsefelerini değiştirmek konusunda en yaygın biçimde yanıtlanan neden mükemmel bir tavsiye olarak yanıtlandı ki bu kanıta dayalı uygulamalar için tutarsız bir yanıt olmaktadır. Ortodontistlerin büyük çoğunluğu klinik bir belirsizlik ile karşılaştıklarında iş arkadaşlarına danıştıklarını belirtti. Yine yanıt verenlerin büyük çoğunluğu Cochrane highlights hakkında yetersiz bilgilere sahipti, ki bu geçerli bilimsel bilgilerin alınabileceği önemli kaynaklardan bir tanesi olmasına rağmen. Sonuçlar: Daha az çelişkili bilgilerin bulunduğu kaynakları göz önüne almayan ve tedavi kararlarını vermek üzere uzman görüşlerine güvenmekte kişiler çalışma felsefelerini hatalı ve unsubstantiated bilgilere dayalı olarak değiştirmektedirler.

Araştırmacının Yorumları: Kanıta dayalı uygulamalara ilişkin ortodontistlerin pozitif düşüncelere sahip olması konusunda ikna olduğumu söylemeliyim. Ortodontistlerde, kanıtlara dayalı diş hekimliğinin bazı temel konseptlerine ilişkin farkındalık yaratmak bazı sözde uzmanların ve farklı beklentiler yaratmak isteyen ve aslında farkı şeyler hedefleyen tedarikçi şirketler tarafından yapılan sunuların ortaya koyuyor oldukları yanlış bilgilerin önüne geçmek adına en iyi yol olarak görünmektedir. Aslında, Amerikan Ortodontistler Birliği’ nin bu projeyi desteklemesi gerektiğini düşündüğümü belirtmeliyim ve de makalenin yazarları da eğer ankette sunulan tedavi sorularına ilişkin mevcut kanıtlara dayalı bilgileri kullanılan terimler ile birlikte açıklayarak anketteki soruları doğru yanıtları ile birlikte yayınlar ise gerçekten çok faydalı bir adım atılmış olur.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: phbuschang@bcd.tamhsc.edu

Anahtar Kelimeler: Klinik Çalışmalar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.