Kâr-Maliyet Analizlerini Gerçekleştirmek Çalışmalarınızla İlişkili Yatırım Kararları Vermenizde Size Yardımcı Olabilir

Genel Bilgiler: Spesifik sorular sormak çalışmalarınızdaki yatırımların duygusal etkilerini azaltmada yardımcı olabilir.

İncelenen Makale: Levin RP. Making the Right Investment Decisions fort he Practice. J Am Dent Assoc 2011; 142 (June): 672-673.

Geçmiş Deneyimler: Çalışmalarınızın uzun vadede büyümesini sürdürebilmek ve sunulan kaliteyi daha iyiye götürebilmek için periyodik zaman aralıklarıyla yatırımlarda bulunmak oldukça önemlidir. Ekonominin hiç olmadığı kadar belirsiz olduğu bu zamanlarda, yatırım kararlarını verirken takip edilmesi gereken en iyi yol ne olabilir?

Amaç: Bu sunum makalesinin amacı nasıl çalışmalar için nasıl yatırım kararları verilmesi gerektiğini tartışarak, ekonominin çok sağlıklı görünmediği bu zamanlarda nasıl doğru manevralarda bulunabileceğini ortaya koymaktır.

Araştırmanın Sonuçları: Çalışmalarınız için planladığınız tüm yatırım opsiyonlarının belirlenmesinin ardından Dr. Levin, bir yatırım analizinin, bir kâr analizinin ya da vergi-kâr analizinin yapılmasının kritik bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. Bu proseste ilk step olarak, yatırım kararı vermeden önce kendinize sormanız gereken 15 soruyu listeliyor.

Listelenen sorulardan bazıları ise şunlar:

(1) Yapacağım yatırım benim vaka kabul oranımı arttıracak mı?

(2) Yeni bir servis sunmak kesinlikle gerekli mi?

(3) Uzun vadede gizli görünen maliyetler neler olabilir?

(4) Bu yatırım planı diğer çalışma sistemlerini nasıl etkileyecek?

Dr. Levin aynı zamanda, vergi-kâr ve sermaye faktörleri gibi diğer alanların da göz önüne alınması gerektiğini öneriyor. Gerçekleştirilebilecek bir yatırım analizinin size sağlayacağı yararlardan bir tanesi de sizi yatırım kararları vermenizde içinizde hissedeceğiniz duygusal etkiyi arttırabilecek olmasının da altı çiziliyor.

Sonuçlar: Çalışmalarınızda yatırım kararları vermeden önce kapsamlı bir kâr-maliyet analizi gerçekleştirmek size somut sonuçlar sunarak pozitif ya da negatif yönde sizi destekleyebilir.

Araştırmacının Yorumları: Çalışmalarınızda yatırım yapmayı planlıyorsanız, size bu makaleyi tamamiyle ve detaylarıyla okumanızı kesinlikle öneririm. Benim açımdan, Dr. Levin’in sunmuş olduğu bu prosesi takip etmenin getireceği en önemli artı yatırım kararları alınmasındaki duygusal tarafların elimine etmesidir. Aslında şöyle bir noktanın da çok açık olduğunu düşünüyorum, kaç kez herhangi bir toplantıda ya da organizasyonda gördüğünüz en yeni ve en başarılı teknoloji üzerine yatırım yaparak başarısız olduğunu düşündüğünüz bir karar bulunmaktadır. Dolayısıyla yatırım kararlarının çalışmalarınız her zaman bir yerinde yer almasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: rlevin@levingroup.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.