Bilginin Paylaşımı Konusundaki Gelişmeler - Bu Bilgilerin Tamamı Doğru Ya da Tarafsız Olmayabilir

Genel Bilgiler: Sürekli bir şekilde sosyal medyayı ve yaygın bir biçimde ziyaret edilen web sayfalarını takip ederek çalışmalarınız hakkında ne söylendiğinin farkında olmak çok önemlidir.

İncelenen Makale: Levin RP. Dealing With Negative Publicity. J Am Dent Assoc 2012; 143 (January): 70-71.

Geçmiş Deneyimler: İletişim biçimi çok hızlı bir şekilde değişmektedir ve artık hastalar neredeyse günlük olarak sosyal medyayı ya da popüler web sayfalarını kullanarak bilgi alış verişinde bulunmaktadırlar. Peki siz, bu web sayfalarının birinde çalışmalarınıza ilişkin olumsuz bir yorum ile karşılaşırsanız bununla nasıl başa çıkmayı denerdiniz?

Amaç: Çalışmalarınız hakkında oluşan negatif bir propaganda ile nasıl başa çıkılması gerektiğini tartışmak.

Tartışma: Sosyal medya ve popüler web sayfalarının insanların hayatında bu denli yer aldığı bir çağda, herhangi bir kullanıcı çalışmalarınız hakkında negatif bir yorumda bulunabilir ve bu tek bir negatif yorum kontrolsüz bir şekilde yayılabilir. Bu tür negatif bir tanınma ile nasıl nasıl başa çıkmayı düşünürdünüz? Bu makale içerisinde Dr. Levin, çalışmalarınızla ilişkili negatif propagandaya karşılık 4 çözüm yolu öneriyor. En başta negatif publicity den kaçınmanın gerektiği ve bunun da çalışmalarınız dahilinde resmi bir sisteme sahip olarak hastalarınızın ne derecede memnun kaldıklarını sizlere iletebilmelerine ya da tedavi boyunca negatif bir deneyim yaşayıp yaşamadıklarını ifade etmelerine fırsat tanınarak yapılabileceği öneriliyor. Çalışmalarınız konusunda ne söylendiğinin mutlaka farkında olun. Bu nedenle de sizin ya da çalışanlarınızdan herhangi birinin sosyal ağları takip ederek negatif bir yorum oluştuğu anda farketmesi çok önemlidir. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise kendinizi savunur bir üslup kullanmamalısınız. Dr. Levin’ in önerisine göre negatif propaganda ile ya da bunu yaratan insanlar ile agresif bir yolla başa çıkmaya çalışmak daha etkili olmaktadır. Bu yaklaşım basitçe sizi zaten savunmacı gösterecektir. Halk ile mükemmel ilişkilerin kurulması sayesinde de negatif propagandanın önüne geçilebileceği ise ayrıca vurgulanıyor. Aldığı tedaviye ya da diğer herhangi bir şeye ilişkin memnuniyetsiz bir hastaya karşı yaklaşımınızda mutlaka olan her ne ise o konuda üzgün olduğunuzu belirtmeniz ve de sizin ve çalışma ekibinizin hem ortodontik sonuçlarda hem de hasta ilişkilerinde mükemmelliği hedeflediğini ön plana çıkarmanız çok ciddi önem taşımaktadır.

Sonuçlar: Ortodontistlerin negatif propaganda hakkında endişe etmesi için geçerli sebepleri olmalı ayrıca, böyle olumsuz bir durumun oluşması durumunda mutlaka nasıl başa çıkacakları konusunda planları bulunmalıdır.

Araştırmacının Yorumları: Kişisel olarak fikrim bu makalenin kusursuz olduğu, çok doğru bir zamanlamaya sahip olduğu ve pratik bilgiler içerdiği yönündedir. Mutlu bir hasta deneyimlerini bir kişiye bunu anlatırken, diğer bir mutsuz hastanın bu deneyimlerini 20 kişiye anlattığı konusunda eski bir deyim bulunmaktadır ki bugün artık sosyal medya ve diğer popüler web sayaları ile inanılmaz biçimde artış gösterebilmektedir. Diğer taraftan muhtemelen çalışmalarınız hakkında bahsedilen bu sayfalarda istemli şekilde negatif yorumlarda bulunan bir kişinin önüne geçmeye ilişkin bir yol bulunmamaktadır. Ancak, Dr. Levin’ in de işaret ettiği üzere, böyle olumsuz bir durum oluştuğu anda farkında olabilir ve yanıt vermek üzere doğru zamanda gerekli planınızı uygulayabilirsiniz.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: rlevin@levingroup.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.