Şeffaf Ortodontik Teller Klinik Kullanım İçin Hazır mı?

Genel Bilgiler: Polifenilen estetik ark telleri aktive edildiğinde, başlangıçta uygulanan çekme mukavemetinin yalnızca %60 ile %90’lık yüzdesi iki gün sonrasında sürdürülebilmiştir.

İncelenen Makale: Goldberg AJ, Liebler SA, Burstone CJ. Viscoelastic Properties of an Aesthetic Translucent Orthodontic Wire. Eur J Orthod 2011; 33 (December): 673-678.

Geçmiş Deneyimler: Hastaların büyük çoğunluğunun istekleri estetik ortodontik seçenekler yönünde olmaktadır. Her ne kadar estetik seramik braketler geliştirilmiş olsa da, uygun niteliklere sahip estetik ark tellerinin dizayn edilmesi zor olabilmektedir.

Amaç: Yakın zamanda geliştirilmiş polifenilen estetik ark telinin viskoelastik etkilerinin karakterize edilmesi.

Araştırma Dizaynı: Laboratuar çalışması.

Metotlar: Yuvarlak (0.020”) ve dikdörtgen (0.021” x 0.025”) ark telleri polifenilen taneciklerden elde edildi. Yuvarlak ark telleri ve 6 dikdörtgen ark teli uluslar arası bir test makinesinde akma mukavemetlerine kadar stress edildi ve 7 gün boyunca uzanım hallerinde tutuldu. Bu 7 gün boyunca gerilme boşalımı değerleri kaydedildi. Hem yuvarlak hem de dikdörtgen ark telleri üzerinde ek testler 2 braket ile gerçekleştirildi. Bu noktada braketler arası uzaklık 7 mm olarak atandı. Slotlar arasındaki dikey bozukluklar 1 ve 3 mm arasında değişim göstermekteydi ve de kullanılan tel 6 haftaya kadar elastik bağlar ile birlikte güvenli hale getirildi. Her bir ark teli ikinci braketten ayrıldığında, geriye kalan deformasyon miktarları ölçümlendi.

Araştırmanın Sonuçları: Başlangıçta uygulanmış olan gerilimler %61 ile %90 arasında bir yüzdede 7 günlük test periyodu boyunca sürdürüldü, burada araştırma topluluğunun çoğunluğunda ilk 48 saat içerisinde gerilme boşalımı gerçekleşti. Bu teller 2 braket arasına 3.0mm ile 6 hafta süresince yerleştirildiğinde telde, ikinci braketten de ayrılması sağlandığında 1.3mm deformasyon oluştuğu görüldü. Yine 6 haftada ancak 1mm aralıkta ise, 0.3mm deformasyonun elde edildiği ölçümlendi. Braketlerden bir kere ayrıldığında orijinal pozsiyona yönelik gerçekleşen kısmi geri kazanım ise 2 günlük zaman süresince meydana gelmekteydi.

Sonuçlar: Polifenilen estetik teller tahmin edilebilir lineer viskoelastik bir davranış göstermiştir ki gerçekleştirilebilecek her tür klnik uygulama için bu tellere ilişkin sonuçlar iyi anlaşılmak zorundadır.

Araştırmacının Yorumları: Estetik tellerin kullanımı durumunda birçok hasta sizlere teşekkür edebilir ancak bir klinisyen olarak polimerik tellerin metall teller gibi sonuç veremeyeceğinin farkında olmanız gerekmektedir. Araştırmada gözlemlenen viskoelastik davranış tek bir tel yerleştirerek tüm braketleri istediğiniz pozisyonda tutamayacağınız anlamına gelmektedir ki bu noktada istenilen kuvvetin uygulanmasının sürdürülebilmesi için telin kaldırılması, değiştirilmesi ya da güçlendirilmesine ihtiyaç duyulacaktır. Bunlara ek olarak, tel içerisinde yer alan bükümlerin dikkatle yerleştirilmesi gerekir zira düzleşme eğiliminde olacaklardır. Yazaların önerisi göz önüne alındığında ileri düzeyde bir büküm ve sonra istenilen biçimin gerisine doğru büküm ile bu eğilimin azalacağı söylenebilir. Son olarak, çok yakın zamanda bu tellerin klinik kullanımda çok yararlı hale geleceği mutlaka görülecektir.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

Email: Goldberg@uchc.edu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.