Ortodonti Hastalarının Günlük Diş İpi Temizliği Yapması Periodontal Sağlığı Geliştiriyor

Genel Bilgiler: Ortodonti tedavisi süresince düzenli olarak diş ipi kullanımı ile diş ve diş eti temizliği yapılması ve yine ortodontik braketlerin çevresinde fazla yapıştırıcı materyal kalıntılarının kaldırılmasıyla periodontal sağlık geliştirilebilmektedir.

İncelenen Makale: Zanatta FB, Moreira CH, Rösing CK. Association Between Dental Floss Use and Gingival Conditions in Orthodontic Patients. Am J Orthod Dentofacial Orthop 2011; 140 (December): 812-821.

Geçmiş Deneyimler: Ortodonti hastalarında kusursuz bir periodontal sağlığın sürekli kılınması ciddi bir zorluktur. Peki ya hastalarınız düzenli olarak diş ipi temizliği yapıyorlarsa, genel periodontal sağlıklarının daha iyi hale gelebileceğini söyleyebilir misiniz?

Amaç: Düzenli olarak diş ipi temizliği yapan ortodonti hastalarının bu işlemi yapmayan hastalara oranla daha iyi bir periodontal sağlığa sahip olup olmadıklarını belirlemek.

Katılımcılar: En az 6 ay süresince tedavi görmekte olan 330 ortodonti hastası araştırma kapsamında değerlendirildi.

Metotlar: Plak ve diş eti indeksleri gerçekleştirildi ve ayrıca probing cep derinlikleri, klinik ataşman kayıpları ve de probing üzerinde kanama düzeyleri incelendi. Buna ek olarak, klinik bir muayene gerçekleştirildikten sonra vakalardan demografik, sosyoekonomik ve ağız sağlığı ile ilişkili veriler iyi yapılandırılmış yazılı bir anket kullanılarak toparlandı. Bu anket araştırmasında esas olarak değerlendirilen bireysel değişken, dental diş ipi temizliğinin vakalarda gerçekleştirilme sıklığı idi. Son olarak elde edilen anket verileri ile periodontal değerlendirme arasında ilişki kurabilmek için istatistiksel analiz yöntemleri kullanıldı.

Araştırmanın Sonuçları: Düzensiz bir biçimde dental dişi ipi temizliği yapan hastaların daha yaygın biçimde periodontal problemlere sahip olduğu görüldü. Aynı sonuç daha düşük sosyoekonomik statüye sahip hastalar için de geçerliydi. Ayrıca, ortodontik braketler çevresinde aşırı miktarda yapıştırıcı materyal kalıntıları bulunduran dişlerin gingivitis ya da periodontal bozulmaya sahip olma yüzdeleri oldukça yüksekti.

Sonuçlar: Düzenli olarak diş ipi ile diş ve diş eti temizliği yapılması ve yine ortodontik braketlerin çevresinde fazla yapıştırıcı materyal kalıntılarının kaldırılmasıyla birlkte periodontal sağlık geliştirilebilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu makalenin gayet iyi sayıda araştırma topluluğuna sahip olmasının yanında çok iyi yapılandırıldığını düşünyorum ki sonuçlar da beklenen şekilde olmuş ve biz uzmanları şaşırtmamıştır. Sanıyorum bu araştırma sonrasında odaklanılması gereken iki önemli nokta bulunmakta; bunlardan ilki hastaların ortodonti tedavileri süresince ekstra bir efor göstererek düzenli dental diş ipi temizliği yapmaları, diğeri de aynı eforun ortodontistler tarafından gösterilerek dişler üzerindeki braketler çevresinde yapıştırıcı materyal kalıntılarının bırakılmamasıdır. Son olarak, 6 ay süresince gerçekleştirilmiş bu araştırmanın daha uzun bir vadede yapıldıktan sonra ortaya koyabileceği sonuçları görmek çok ilgi çekici olabilirdi diye düşünüyorum.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Email: fabricibzanatta@gmail.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.