Yenilemek ya da Taşınmak – Ofisinize İlişkin Önemli Bir Soru

Genel Bilgiler: Ofisinizi genişletmeye ya da yeni bir ofise taşınmaya ilişkin verilebilecek kararlar majör iş kararları arasında yer almaktadır ve hesap uzmanları, emlak acenteleri gibi uzmanlara danışmayı gerektirmektedir.

İncelenen Makale: Levin RP. Relocation or Renovation. J Am Dent Assoc 2011; 142 (March): 333-334.

Geçmiş Deneyimler: Bugünlerde, diş hekimlerinin birçoğunun uygulamalarına, başladığı andaki çalışma ofislerinde devam ettiğini söylemek pek mümkün görünmemektedir. Eğer mevcut ofisini yenilemek ya da başka bir alana taşınma üzerinde karar vermeye çalışıyorsanız, sorulması gereken önemli soruların farkında olmanız gerekmektedir.

Amaç: Bu sunum makalesi, mevcut ofisi yenilemek ya da başka farklı bir ofise taşınmak düşünüldüğünde göz önüne alınması gereken noktaları tartışmayı hedeflemektedir.

Araştırmanın Sonuçları: Dr Levin ilk olarak bu iki düşüncenin çalışmalarınızı etkileyecek majör bir iş kararı olduğunu vurgulamakta ve odaklanılması gereken 5 spesifik alan bulunduğunu işaret etmektedir. Bunlardan ilki mevcut durumunuz. Kaç yaşındasınız, ne zaman emekli olmayı planlıyorsunuz ve eğer bir öğretim üyesi olmayı düşünüyorsanız bunu şimdi mi yoksa gelecekte mi yapacaksınız? İkinci alan ise hizmet sunduğunuz mevcut ofisiniz. Ofisinizi yenilemeye ya da ofisinizden taşınmaya sizi iten esas sebep nedir? Başka bir lokasyona taşınmak yerine aynı isteğinizi ofisinizi genişletmek ya da yenilemek ile karşılayabileceğinizi düşünüyor musunuz, ayrıca bu iki karar arasındaki getiriler ve sonuçlar ne olabilir? Bunların da karşılaştırılması önemlidir. Göz önüne alınması gereken üçüncü şey ise maliyetlerdir. Taşınmak ile yenilemek arasındaki maliyet farklılıkları nasıl görünmektedir ve yenileme ya da yeni bir alana taşınmaya ilişkin yaptığınız yatırım size ne kadar süre sonra dönebilecektir? Dördüncü alanı ise beklenmedik durumlar oluşturmaktadır. Eğer çalışmalarınızı taşımak istiyorsanız elinizde mutlaka bir risk analizi bulunması gerekmektedir zira taşındığınız yeni ofisiniz beklenen zamanda açılmayabilir ya da beklenen hizmeti veremeyebilir. Aynı durum yenileme için de geçerlidir, daha uzun bir süre ofisinizi kapalı tutmak zorunda kalabilir ya da geçici bir lokasyona geçiş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Son alan ise düşünülmesi gereken diğer değişkenlerdir. Örneğin, ofisinizi yeni bir alana taşıyorsunuz, bu yeni ofis eskisinden ne kadar uzakta olacak ve hastalarınızın bu yeni ofise gelme de istekli olacaklarından ne kadar emin olabiliyorsunuz? Tüm bu faktörler göz önüne alındığında Dr Levin size mutlaka yenileme ya da yeni bir ofise taşınma kararlarında hesap uzmanları ve emlak acenteleri gibi uzmanlara danışmanızı önermektedir. Bu sayede kararlarınızı daha güçlü bilgilere, doğru hesaplara ve zamanlamalara dayalı olarak vermiş olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sonuçlar: Daha yeni bir ofis alanına sahip olmak çalışmalarınızın artması ve gelişmesi adına oldukça uyarıcı ve canlandırıcı bir etki yaratabilir ya da önceden beklediğiniz harcamalarınızın artış göstermesi halinde gelirlerinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Araştırmacının Yorumları: Bu makalenin ofisini taşımak ya da yenilemek isteyen uzmanlara çok yararlı ve uygulanabilir öneriler sunduğunu düşünüyorum. Eğer başka bir lokasyona geçiş yapmayı planlıyorsanız, Dr Levin’ in de vurguladığı üzere her zaman daha pahalı olmakta ve beklendiğinden mutlaka daha uzun sürmektedir.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD Email: rlevin@levingroup.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.