Azı dişi, diş çarpıklığında nasıl bir rol oynamaktadır?

Çıkmamış azı dişinin profilaktik çekimini ortodontistlerden ziyade oral ve çene cerrahisi tavsiye etmektedir.

 

 

Hedef: Azı dişinin patlaması ve anteriyor diş yapısının çapraşıklığı arasındaki ilişki ile ilgili olarak ortodontistlerin ve oral ve maksillofasiyel cerrahların düşüncelerini değerlendirmek ve karşılaştırmak.

Katılımcılar: 393 ortodontist ve 458 oral ve maksillofasiyel cerrah.

Metot: Ortodontist ve oral ve maksillofasiyel cerrahlar yandaki dişler üzerinde anteriyor güç bileşenine neden olan patlayan azı dişi, bunun çapraşıklığa neden olma ihtimali ve çapraşıklığı önlemek amacıyla maksiler veya mandibülar azı dişinin çekilmesini tavsiye edip etmedikleriyle ilgili 6 soruluk araştırmayı tamamladı.

Sonuçlar: Azı dişinin anteriyor dişlerde çapraşıklığa neden olması ile ilgili ortodontistlerin ve oral ve maksillofasiyel cerrahların görüşleri arasında önemli farklar olduğu görüldü. Ortodontistler, oral ve maksillofasiyel cerrahlara kıyasla, azı dişinin anteriyor çapraşıklığa neden olduğuna daha az inanma eğilimindeydi ve bu sebeple de maksiler ve mandibülar azı dişlerinin profilaktik çekimini de tavsiye etmiyorlardı. İlginç şekilde, azı dişlerinin anteriyor diş yapısında çapraşıklığa neden olmadaki rolü hakkındaki görüşler hem ortodontistlerin hem de oral ve maksillofasiyel cerrahların mezuniyet tarihi ile yakından ilgiliydi. Ortodontik programlardan daha yakın tarihte mezun olan ortodontistler azı dişinin çapraşıklığa neden olduğuna inanmaya daha az eğilimli ve profilaktik olarak çekilmelerini de daha az tavsiye ediyor. 1970’ler veya 1980’lerde mezun olan oral ve maksillofasiyel cerrahlar ise azı dişinin çapraşıklığa neden olduğuna daha çok inanıyor ve çapraşıklığı önlemek amacıyla çekilmesini daha çok tavsiye ediyor.

Karar: Ortodontistlere kıyasla oral ve maksillofasiyel cerrahlar patlayan azı dişinin anteriyor güç bileşeni ürettiğine ve anteriyor diş yapısında çapraşıklığa neden olduğuna daha çok inanıyor.

Makale Künyesi:

Yazar: Lindauer SJ, Laskin DM

Makale adı: Orthodontists’ and Surgeons’ Opinions on the Role of Third Molars as a Cause of Dental Crowding

Kaynak: Am J Orthod Dentofacial Orthop 2007; 132 (July): 43-48.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.