İnterdental Fırça, Plakların Uzaklaştırılmasını Sağlıyor

Bu çalışmada özel ortodontik diş fırçası ile bağlantılı olarak kullanılan interdental fırça, plakların uzaklaştırılmasını iyileştirdi.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Ergen ortodontik hastalarda plakların uzaklaştırılmasına yardımcı olmak amacıyla özel diş fırçası tasarımlarının kullanılması önerilmektedir ancak bunların etkinliğini kanıtlayacak veriler bulunamamıştır.

Amaç: Özel ortodontik diş fırçası (OT), eğimli kıllara sahip diş fırçası (CBT) ve ortodontik diş fırçası ile birlikte interdental fırça (OT+IT) kullanarak hastalarda plak uzaklaştırma etkisini ve dişeti sağlığını karşılaştırmak.

Dizayn: Çapraz tedavi ile muhtemel, randomize edilmiş klinik deneme.

Katılımcılar: Sabit ortodontik tedavinin ilk aşamalarında zayıf plak uzaklaştırma etkisi görülen 30 ergen.

Metot: Tüm öznelerin ilk değerlendirmesi dişeti indeksini (GI) tamamlayan ve hijyen direktiflerini veren periodontist tarafından yapıldı. Toplam plak miktarını ve interdental alanların plak miktarını tayin etmek için üst ve alt ön dişlerin yakından fotoğrafları çekildi. Öznelerin hepsi tesadüfi sırada protokoller arasında 1 aylık yıkama olmak üzere 3 farklı fırçalama protokolü (OT, CBT ve OT+IT) kullandı. Her protokolün kullanımından sonra GI ve plak tayini tekrarlandı. Her diş fırçalama rejiminin verimliliği etkin olup olmadığını belirlemek amacıyla temel değerlendirme skoru ile karşılaştırıldı.

Sonuçlar: OT ve CBT temel değerlendirmeye göre biraz daha düşük ortalama plak skoru ve biraz daha iyi dişeti iyileşmesi ile sonuçlandı, ancak bu farklılık önemli değildi. OT+IT protokolü plak ve GI skorlarında önemli iyileşmeye neden oldu.

Karar: Ortodontik diş fırçası veya eğimli kıllara sahip diş fırçası etkisiz fırçalama yapan ortodontik hastalarda hijyeni önemli oranda arttırmadı, ancak interdental fırçanın eklenmesi önemli iyileşme sağladı. Etkisiz fırçalama yapan hastalar için interdental fırça düzenli olarak kullanılmalıdır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Arici S, Alkan A, Arici N

Makale adı: Comparison of Different Toothbrushing Protocols in Poor-Toothbrushing Orthodontic Patients

Kaynak: Eur J Orthod 2007; 29 (October): 488-492.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.