Ergen hastaların sabit ortodontik tedaviden beklentileri

Sabit ortodontik bant ve braketlerin yerleştirilmesinden sonra ortodontik tedavinin hayat kalitesi üzerindeki etkisi çocukların beklentisinden daha az olmaktadır.

 

 

Hedef: Sabit Ortodontik tedavinin hayat kalitesini nasıl etkilediği ile ilgili olarak hasta beklentilerini belirlemek ve 6 aylık sabit ortodontik araç terapisi boyunca deneyimlenen gerçekler ile beklentileri karşılaştırmak.

Katılımcılar: Grup, seçilen, tedavi öncesinde belirlenen ve sabit ortodontik araç terapisi sürecinde takip edilen 217 ardışık hastadan oluştu.

Metot: Oral semptomlar, fonksiyonel sınırlamalar, duygusal durum ve sosyal durum dahil olmak üzere 37 maddeyi belirlemek amacıyla bu öznelere anket verildi. Hastalar tedavi öncesi ve ortodontik aracın yerleştirilmesinden 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra olmak üzere 6 farklı zamanda anketi tamamladı. Bu zaman çizelgesi dahilinde cevaplar karşılaştırıldı.

Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları hastaların tipik olarak tedavi öncesine kıyasla ortodontik sabit araç kullanmanın kendi oral sağlığını tehlikeye atacağını beklediklerini gösterdi. Ancak zaman içinde bu algılama değişti. Öznelerin büyük çoğunluğu tedavi sırasında sabit ortodontik araç terapisinin hayat kalitelerini bekledikleri kadar etkilemediğini belirtti. Beklenti ve deneyimlenen arasındaki en büyük sapma, duygusal durumda oldu, duygusal durum ergen hastaların umduğundan çok daha az etkilendi.

Karar: Bu çalışma, sabit ortodontik tedavinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin çok sayıda çocuğun beklediğinden çok daha az olduğunu gösterdi.

Makale Bilgileri:

Yazar: Zhang M, McGrath C, Hagg U

Makale adı: Patients’ Expectations and Experiences of Fixed Orthodontic Appliance Therapy: Impact on Quality of Life

Kaynak: Angle Orthod 2007; 77 (March): 318-322.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.