Üç-Üniteli Sabit Protez

Birçok durumda implant destekli kronlar, tek dişlerin yenilenmesi için sabit bölümlü protezden daha iyi bir alternatiftir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Uzun yıllar boyunca eksik olan tek diş, 3 üniteli sabit bölümlü protez ile yenilendi. Daha yakın tarihlerde ise eksik bir dişin yenilenmesinde tek kronlu implant kullanımı popülerlik kazandı.

Hedef: Bu makalenin amacı, eksik tek bir dişin yenilenmesi için 3 üniteli sabit proteze karşı implant destekli tek kronların kullanımını tartışmaktır.

İnceleme: Dr. Christensen, eksik tek dişin yenilenmesi için yapılacak restoratif seçimle ilgili olarak hem diş hekimi hem de hasta tarafından göz önüne alınması gereken birkaç konuyu tartışıyor. Hastanın fikri göz önünde tutulmalıdır ve çok sayıda hasta, köprüyü desteklemek amacıyla sağlıklı bir dişin kesilmesini istemez. Yenilemenin maliyeti de bir başka unsur olabilir. 3 üniteli sabit bölmeli protez yaklaşık 2600$’a mal olurken, implant, dayanak ve kron yaklaşık %30 daha fazla tutmaktadır. En pahallı restorasyon ise implant, dayanak ve bitişik dişlerde 2 tek kron içeren krondur ve 3 üniteli sabit bölmeli protez fiyatının yaklaşık iki katı tutmaktadır. Dayanıklılık göz önüne alındığında, sabit bölmeli protez için birkaç yıllık kullanımdan 20 yılda %84 kullanımda kalma oranına kadar değişen raporlar vardır. İmplantın kullanım oranı ise birçok yıldan sonra genellikle %95 olarak bildirilir, ancak bu oran implant üzerindeki kronların dayanım oranını içermez. Kronların çoğu çürükler nedeniyle kaybedildiği için, implant üzerindeki kronların daha uzun dayanım süresine sahip olacağı düşünülebilir ve Dr. Christensen, fonksiyonel açıdan implant üzerine yerleştirilen tek kronların en az 20 yıl dayanması gerektiğine inanırken, doku büzülmesi nedeniyle estetik dayanımının birkaç yıl daha az olabileceğini de belirtiyor. Araştırma, doğal dişte tek implant işleminin ve implant destekli kronun sabit bölmeli protez restorasyonuna kıyasla daha yüksek dayanıklılığa sahip olduğunu gösteriyor.

Karar: Dr Christensen kendi değerlendirmelerini temel alarak, eksik tek dişin yenilenmesinde gelişmiş tedavinin mümkün olduğunca tek implant destekli kron içermesi gerektiği sonucunu çıkarıyor.

Araştırmacının Yorumları: Dr. Chistensen’in tedaviye temelde ölçülü yaklaşan saygın bir restoratif diş hekimi olduğuna inanıyorum. Bu nedenle tek bir dişi yenilemek için implant destekli kron kullanımını desteklemesi etkileyicidir. Bitişik diş restorasyon gerektirmediğinde bu, alınabilecek kolay bir karar gibi gözüküyor ancak bir çok durumda maliyet unsuru nedeniyle karar kompleks hale geliyor.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS PhD

Yeni Basım: CF Foundation, 3707 N Canyon Rd, Ste 3D, Provo, UT 84604 (Gordon Christensen, DDS, MSD, PhD)

Makale Bilgileri:

Yazar: Christensen GJ.

Makale adı: Three-Unit Fixed Prostheses Versus Implant-Supported Single Crowns.

Kaynak: J Am Dent Assoc 2008; 139 (February): 191-194.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.