Ortodontik RME, Enürezis Nokturna'yı tedavi edebilir mi?

Hızlı maksiler genişletme kalıcı enürezis nokturnayı tedavi edebilir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Enürezis nokturna (NE) çocuklar ve genç ergenlerde yaygındır. Bazı çocuklar idrar kesesi dolu olduğunda uyanamaz. NE tedavileri etkin olmasına rağmen bazı durumlarda problem ilk gençlik yıllarına kadar sürer. Geçmişteki raporlar hızlı maksiler genişletmenin (RME) NE’yi tedavi edebileceğini ileri sürmektedir.

Hedef: Kısa süreli ortodontik RME tedavisinin, medikal terapiye uzun süreli direnci olan çocuklardaki NE üzerindeki etkisini tayin etmek.

Katılımcılar/Metot: 6.7 ila 15.0 yaş aralığındaki 23 özne (18 erkek ve 5 kız çocuk) çalışma grubunu oluşturdu. Pediyatrik uzman uzun süreli NE nedeniyle çocukların hepsiyle ilgilendi. Önceki NE tedavileri ıslaklık alarmı, davranış tedavisi, ilaç, akapunktur veya paramedikal metotları kapsıyordu. Tedavilerin hiçbiri yararlı olmadı. Tüm öznelere, ilk molarlara bağlanan palatal genişletici verildi. 23 öznenin sadece 7’sinde çapraz kapanış vardı. Genişletme 10 ila 14 gün boyunca taşındı, sonra çıkartıldı ve genişletmeyi tutmak üzere yaklaşık 1 yıl için transpalatal ark yerleştirildi.

Sonuçlar: Uzun süreli NE terapi-direncine sahip öznelerde yaklaşık %50 iyileştirme oranı ile RME, NE’yi olumlu yönde etkiledi.

Araştırmacının Yorumları: Hastalar NE problemi için ortodontiste getirilmemiş olsa da, bu problemi yaşayan ve ortodontik tedavide olan hastalar olabilir, dolayısıyla bu bilgi ortodontistler için önemlidir. Ebeveynlerinin NE’yi durdurmak için başarısız şekilde diğer tüm yolları denediği hastalarda, yaklaşık %50 iyileştirme oranı da göz önüne alındığında, palatal genişletme mantıklı bir yöntem olmayabilir.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, DDS, MSD

Yazışma: Specialist in Orthodontics, Folktandvarden, Strandvagen 17, Stenungsund, Bohuslan SE-44431, Sweden (Dr. Ulrike Schütz-Fransson).

Makale Bilgileri:

Yazar: Schütz-Fransson U, Kurol J

Makale adı: Rapid Maxillary Expansion Effects on Nocturnal Enuresis in Children: A Follow-Up Study.

Kaynak: Angle Orthod 2008; 78 (March): 201-208.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.