Tek-Diş implantlarının erken yerleştirilmesi ne kadar verimlidir?

Tek-diş anteriyor maksiler dental implantların erken fonksiyonel yüklemesi başarılı osseointegrasyon ve protez stabilitesi gösteriyor.

 

 

Hedef: İyileştirilmiş maksiler anteriyor alveolar ridge içine yerleştirilen implantlara bağlanmış dayanaklar üzerindeki provizyonel kron yerleştirilmesi ile erken yükleme olanağını incelemek.

Katılımcılar: Eksik maksiler orta ön diş, lateral ön diş ve köpekdişi yenilemek amacıyla maksiler anteriyor alana 54 implantın yerleştirildiği 48 hasta.

Metot: Başlangıçta implantlar edantulus bölgelere yerleştirildi. Yerleştirmeden üç hafta sonra implant üzerine provizyonel kron kondu ve fonksiyonu sağlandı. Yerleştirmeden sekiz hafta sonra kalıcı kronlar dişe bağlandı. 6 ay, 12 ay ve 3 yıl sonra hastalar implant ve kron stabilitesini tespit etmek amacıyla değerlendirildi. İmplanta bitişik kemik düzeyini tespit etmek için radyografiler kullanıldı. Papilla pozisyonunun stabilitesini belirlemek için ön diş kenarına göre papilla yüksekliği ölçüldü.

Sonuçlar: 3 kişide 54 implanttan 3’ü başarısız oldu. Birinci implant, implant yüklemeden 3 hafta sonra, diğeri 5 hafta sonra ve üçüncüsü 8 hafta sonra başarısız oldu. 3 yıllık süre boyunca başka bozulma olmadı. İmplantlara bitişik kemik düzeyi 3 yıllık süre zarfında stabildi. Papiller yükseklik 3 yıllık inceleme aralığında biraz iyileşti.

Karar: Tek-diş anteriyor maksiler dental implantın erken fonksiyonel yüklemesi, başarılı osseointegrasyon ve protez stabilitesi gösteriyor.

Araştırmacının Yorumları: Hem maksiler anteriyor bölgede hem de ağzın arka bölgelerinde erken implant yüklemesi ile ilgili daha fazla sayıda inceleme yayınlanıyor. Kanıtlar toplandıkça, araştırmacılar implantların hemen fonksiyona sokulduğunda oldukça iyi stabilite gösterdiğini ileri sürüyor, ancak bu beni hâlâ korkutuyor. Çok sayıda implant vakasında bulundum. Ben ve iş arkadaşlarım, hâlâ birçok durumda implant restorasyonunu geciktiriyoruz. Literatürde başarı kazanan incelemeler arttıkça muhtemelen yaklaşımımızı değiştireceğiz.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Yazışma: Dept of Prosthodontics, CB#7450, University of North Carolina, Chapel Hill, NC 27599-7450 (Dr. Lyndon Cooper)

Makale Bilgileri:

Yazar: Cooper LF, Ellner S

Makale adı: Three-Year Evaluation of Single-Tooth Implants Restored 3 Weeks After 1-Stage Surgery

Kaynak: Int J Oral Maxillofac Implant2007; 22 (September/October): 791-800.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.