Geçici iskeletsel destek için Mini/Mikro vidalar

Uzunluk, çap ve yerleşim bölgesi; bu unsurların hepsi ortodontik destek için mikro-vida implantı yerleştirildiğinde başarıyı etkileyebilen etkenlerdir.

 

Hedef: Mikro-implantların klinik başarısını etkileyen kriterleri belirlemek.

Metot/Katılımcılar: Ortodontik tedavi uygulanan 85 hastaya, iskeletsel destek için yerleştirilen 239 mikro-implant örnek grubunu oluşturdu. İlk 133 implantın kullanımda kalma oranı analiz edildi ve bu sonuçlar daha sonra müteakip hastaların tedavisinde uygulandı.

Sonuçlar: Sonraki 106 hastada implant yerleşimi ayarını yapmak için ilk 133 implanttan elde edilen verileri uygulayarak hata oranı %23’ten %5’e düşürüldü. Bu çalışmada mandibülanın lingual tarafının mikro-implantların yerleştirilmesi için uygun olmadığı bulundu. Mandibülanın labiyal tarafında daha kalın implantların kullanılması ve maksillanın labiyal tarafında daha ince implantların kullanılması hata oranının azaltılmasına yardımcı oldu.

Karar: Mikro-implant mandibülanın lingual tarafına yerleştirildiğinde yüksek hata oranı olmaktadır.

Araştırmacının Yorumları: Bu çalışma beni etkiledi. 239 mikro-implantın yerleştirilmesi büyük bir örnek elde edilmesini sağladı ve ilk 133 implantın değerlendirilmesinden sonra hata oranının %23’ten %5’e düşürülmesi çok etkileyiciydi. Çalışmanın sonuçları temel alındığında, mikro-vida yerleştirmede düşük hata oranı elde etmenin mini-vida çapının ve uzunluğunun ekleme alanına göre ayarlanmasına bağlı olduğu açıkça görülüyor.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD.

Yazışma: Praxis fur Mund-Kiefer-und Gesichtschirurgie, Peiner Str 2, 30519 Hannover, Germany (Dr. Axel Berens).

Makale Bilgileri:

Yazar: Berens A, Wiechmann D, Dempf R

Makale adı: Mini and Macro Screws for Temporary Skeletal Anchorage in Orthodontic Therapy.

Kaynak: J Orofac Orthop 2006; 67 (6): 450-458.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.