Bilinçsiz hastayı canlandırma adımları

Karbondioksit detektörü adı verilen küçük bir cihaz hastanın soluk alışını izleme imkânı sağlıyor.

 

 

Hasta bilinçsiz gibi gözüküyorsa, hastayı sarsmalı ve ona bağırmalısınız. Daha sonra hastanın hava yolu açık olacak şekilde baş ve boynunu ayarlamalısınız. Hastanın soluk alışını veya verişini duymak veya hissetmek için kulağınızı ve yüzünüzü hastanın ağzına yaklaştırın. Hastanın göğsünde olası iniş ve çıkışları gözleyin. Hastanın boynunda işaret ve orta parmağınızla boyun arteri nabzını hissedebilirsiniz. Nabız olduğunu tespit ederseniz ve hasta nefes almıyorsa, yardımcınıza ambulans çağırmasını ve portatif pozitif basınç oksijeni ile birlikte acil durum kitini getirmesini söyleyiniz. Bu arada, yardımcınız ambulans çağırır ve acil durum ekipmanını alırken, siz baş yatık, çene yukarıda durumda hastanın hava yolunu açık tutmalısınız. Yüz maskeniz varsa veya ağızdan ağza suni teneffüs yapmanın uygun olduğunu düşünüyorsanız, bunlar bu anda yapılabilecek uygun hareketlerdir. Yardımcınız portatif pozitif basınçlı oksijen sistemiyle döner dönmez, hastaya göre uygun boyuta getirilmiş orofaringeal hava yolu gibi bir hava yolu cihazı yerleştirilmeli ve sonra torba valfli maske sistemi hastanın yüzü üzerine yerleştirilmelidir. Bu tertibata %90 ila %95 oksijen sevk edilecek şekilde bir rezervden oksijen verilmelidir. Her 4-5 saniyede bir torba sıkılır ve kafası geriye yatırılmış hastaya oksijen veriliyor olmalıdır. Hastanın göğsünde iniş-çıkışları görebilmelisiniz. Karbondioksit detektörü adı verilen küçük bir cihaz hastanın soluk alışını görmenizi sağlar. Hasta soluk alıp verdikçe ve yaklaşık %5 konsantrasyonun üzerinde karbondioksit verdikçe renk mordan sarıya dönecektir. 1 dakika dolar dolmaz torba valfli maske sistemi çıkarılmalıdır. Kendiliğinden nefes alıp vermeyi kontrol edin. Hasta kendiliğinden nefes alıyorsa, ilave oksijen sağlayın ve acil durum teknisyenleri gelinceye kadar bekleyin. Bu işlemlerin uzman ve ekibi tarafından düzenli olarak çalışılması kritik öneme sahiptir.

Sedasyon eğitim kursunda klinisyen ve ekibi ile birlikte bire bir eğitim seansları olmalıdır. Bu sayede anlatılan böyle bir acil durum senaryosunda, hastaya bu pozitif basınçlı oksijen sisteminin uygulanması durumunda herkes kendisini rahat ve güvende hissedebilecektir. Bu özel durumda, klinisyen ekibi ile birlikte 10 veya 15 dakika vakit harcayarak, hastanın uygun şekilde nefes alması için canlandırma olayını mankenlerle çalışacaktır. Ekip kurstan sonra ofislerinde ekipman bulunduracak ve her 6 ay ila 1 yıl içinde çalışma seansı programlayacaktır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Michael Silverman, DMD

Kaynak: Steps for Resuscitation an Unconscious Patient.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.