SFOT, yetişkin hastalarda tedavi süresini kısaltabilir

SFOT, yetişkin hastalarda tedavi süresini önemli oranda azaltma potansiyeline sahip.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Ortodontistler olarak her zaman hastalarımızın ihtiyaçlarını ve sorunlarını daha iyi şekilde gidermenin yollarını arıyoruz. Bu, özellikle, çocukların problemlerini tedavi etmeye kıyasla, doğal büyüme eksikliği nedeniyle çok daha zor olabilen yetişkin hastaların problemleri için doğrudur.

Hedef: Bu sunumda, yetişkin hastalar için tedavi süresini kısaltmak ve tedavi sonuçlarını iyileştirmek amacıyla cerrahi olarak kolaylaştırılmış ortodontik tedavinin (SFOT) kullanımı tartışılmaktadır.

Sonuçlar: Cerrahi olarak kolaylaştırılmış ortodontik diş hareketi 1892’lere kadar uzanan dental literatürde tanımlanmaktadır. SFOT’un en çok bilinen avantajı hızlı diş hareketidir, bazıları 3 ila 4 kat hızlı olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca bu teknikler aynı zamanda rizalizi de azaltabilir ve klasik ortodontik diş hareketine kıyasla daha stabil sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Intra-alveolar ark bozukluğu ve sınır iskeletsel uyumsuzluğun yanında alveolar-iskeletsel uyumsuzluk SFOT açısından mükemmel belirtilerdir. SFOT’la ilgisi olan 2 ana cerrahi kategorisi vardır. İlki esas olarak kortikotomi veya dekortifikasyonu kullanır ve ikincisi de tekli veya çoklu osteotomi veya temelde dentoalveolar distraksiyon osteojenez olan distraksiyon osteojenezin psikolojik prensiplerini kullanır.

Araştırmacının Yorumları: SFOT kullanımı yetişkin hastaların tedavisi için ilginç seçenekler sunmaktadır. Öncelikli olarak tedavi süresinin kısaltılması ile ilgilenen hastalar için süregelen cerrahi işlemler klasik ortodontik terapiye karşı kabul edilebilir alternatif oluşturabilir. Teknikle ilgili daha fazla bilgi ve araştırma mevcut hale geldikçe, SFOT’un popülerliğinin artıp artmayacağını görmek ilginç olacaktır.

Makale Bilgileri:

Yazar: Richard D. Roblee, DDS, MS

Makale adı: Surgically Facilitated Orthodontic Therapy.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.