Sabit ve çıkarılabilir mandibülar sabitleyiciler ile ilgili relaps

Hem sabit hem de çıkarılabilir sabitleyiciler ile mandibülar anteriyor bölgede ortodontiden bir yıl sonra relaps meydana gelebilir.

 

 

Geçmiş Deneyimler: Ortodontistler genellikle ordontiden sonra mandibülar ön diş hizalamasını korumak için sabit bağlamalı veya çıkarılabilir sabitleyici kullanır. Sabit sabitleyicilerin mandibülar ön diş relapsını çıkarılabilir sabitleyicilere kıyasla daha iyi önlediği var sayılır. Ancak bu soru bugüne kadar cevaplandırılmamıştır.

Hedef: Sabit ortodontik tedavi sonrasında mandibülar lingual köpekdişinden-köpekdişine, bağlı çok dizili sabitleyicilerin mandibülar labiyal ön diş hizalaması relapsını önleyip önlemediğini belirlemek ve bu sabitleyicileri mandibülar Hawley tipi çıkarılabilir sabitleyiciler ile karşılaştırmak.

Katılımcılar/Metot: Örnek 2 gruptan oluşuyordu. 1. grupta 29 özne ortodontik tedaviyi tamamladı ve sabitleyici olarak mandibülar bağlı çok-dizili teli kullanmaya başladı. Bu tel köpekdişinden köpekdişine her dişe bağlanmıştı. 29 özneden oluşan 2. grupta ise labiyal kavis üzerinde mandibülar ön dişlere akrilik labiyal içeren mandibülar Hawley tipi sabitleyici kullanıldı. Hastalardan çıkarılabilir sabitleyiciyi 3 ay boyunca bütün gün, 1 yıl dolana kadar da geceleri takmaları istendi. Ortodontik tedaviden önce, braketin çıkarılmasında ve sabitleyicinin yerleştirilmesinden 1 yıl sonra diş kalıpları alındı. 1 yıl sonunda düzgünlük derecesi ölçüldü ve gruplar karşılaştırıldı.

Sonuçlar: Çalışmanın sonuçları, hem bağlı hem de Hawley tipi sabitleyiciler ile mandibülar labiyal katmanda düzgünsüzlük indeksi ile ölçülen relapsın oluşabileceğini gösterdi. Mandibülar ön diş katmanında görülen relapsla ilgili olarak, bağlı veya Hawley tipi çıkarılabilir sabit tedaviler arasında istatistiksel önemi olan bir fark gözlenmedi.

Karar: Ortodontik tedaviden sonra uygulanan hem sabit hem de çıkarılabilir tipteki sabitleyicilerde mandibülar ön diş hizalaması relapsı meydana gelebilir.

Araştırmacının Yorumları: bu ilginç bir çalışmaydı, ancak yöntem ile ilgili bazı endişelerim var. Kişi, eğer tel her dişe bağlandıysa, ortodontik tedaviden sonra bu dişler hareket edemez ve dolayısıyla relaps olmamalı diye düşünecektir. Ancak bağlı sabitleyici kullanılan örnekte relaps meydana geldi. Endişem dişlerin bağdan kurtulduğu ve yiyecek, plak veya taşların tel ve diş arasına sıkıştığı doğrultusundadır. Dolayısıyla, bu gerçek bir relaps mıdır veya dişler bağlama ve diş yüzeyi arasındaki materyal nedeniyle dişler pozisyonunu yitirmeye zorlanmış mıdır? Bütün dişlere bağlı olan sabitleyicinin mandibülar ölçüsü alındığında, ölçüm tekniği sırasında bağlı telin aljinatı yerinden atma ve biçimini bozma eğilimi nedeniyle ön diş pozisyonunun doğruluğunu sorgularım. Bu hastalarda yanlış üretilmiş ön diş düzgünsüzlüğü olabilir. Yazarlar tartışmalarında bu eksikliklere dikkat çekmiyor.

Araştırmacı: Vincent G. Kokich, Sr, DDS, MSD

Yazışma: Dept of Child Dental Health, Bristol Dental Hospital, Lower Maudlin St, Bristol BSI 2LY, United Kingdom (Dr. Nikki Atack).

Makale Bilgileri:

Yazar: Atack N, Harradine N

Makale adı: Ehich Way Forward? Fixed or Removable Lower Retainers

Kaynak: Orthod 2007; 77 (November): 954-959.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.