Alışılmadık güç sistemi olarak Mini-Vidalar

Yazarlara göre dolaylı destek olarak mini-vida kullanıldığında mesiyal uçlu ikinci molarların hızlı şekilde ve yan etkisi olmadan düzeltilmesi mümkündür.

 

 

Hedef: Mini-vida desteği kullanarak mesiyal uçlu ikinci molarları doğrultma tekniğini açıklamak.

Dizayn: Teknik tanımlaması ve vaka raporu.

Katılımcılar: 3 tane mesiyal uçlu ikinci molara sahip 17 yaşında bayan.

Sonuçlar: Yazarlar dolaylı destek için mini-vida kullanımını öneriyor, yani destek ünitesine zıt yönde doğrudan çekmek yerine destek ünitesini güçlendirmeyi öneriyor. Bunun için ilk ve ikinci moların kökleri arasına mini-vida desteği yerleştirilir. Daha sonra, mini-vidaya kompozit ile takılan üçgen biçimli .016" x .022" paslanmaz çelik segment kullanılarak mini-vida destek ünitesine bağlanır. Doğrultma planlarının eşsiz olan bölümü, dişin sadece distal parçasının açıkta olduğu uçlu ikinci molar için distal kenar çizgisine paralel şekilde enlemesine küçük bir tüp yerleştirmeleridir. Daha sonra destek dişinin braketleri içine esnek nikel titanyum teli yerleştirilir ve ikinci molara kadar geri uzatılır. Tel, enine tüpün içine sokmak için 900 eğilir ve bu aktivasyon biraz rotasyon ile distal kron hareketini sağlar. Diş bukal yüzeye erişim sağlayacak şekilde yeterince doğrultulduğunda, tüp pozisyonu bukal yüzeye değiştirilir ve konumlandırmayı bitirmek için daha klasik teknikler kullanılır. Mini-vida desteğinin avantajı, oldukça sıra dışı olan bu güç sisteminin çift yönlü etkisi hakkında endişelenmeyi ortadan kaldırmasıdır. Vaka raporunda bu teknik açıklanmakta ve ucun durumuna bağlı olarak uçlu molarların 3 ila 6 ay içinde doğrultulması gösterilmektedir.

Karar: Dolaylı destek için mini-vida kullanılarak uçlu ikinci molarların etkin şekilde doğrultulabilmektedir.

Araştırmacının Yorumları: Bu makalede önerilen şekilde uçlu molara enlemesine distal bir bukal tüp yerleştirmeyi hiç denemedim. Güç sistemi her ne kadar ideal olarak gözükmese de, birçok doğrultma yöntemine kıyasla çok daha fazla hareket aralığı sağlıyor. Dolaylı mini-vida desteği, diğer dişler üzerindeki etkisi ile ilgili olarak endişelenmeye gerek kalmadan bu sıradışı güç sisteminin kullanımını sağlıyor.

Araştırmacı: Brent E. Larson, DDS, MS

Yazışma: Dept of Orthodontics, College of Dentistry, Yonsei University, 134 Sinchon-dong, Seodaemungu, Seoul 120-774, Korea (Byung-Wha Sohn, DDS, PhD).

Makale Bilgileri:

Yazar: Sohn B-W, Choi J-H

Makale adı: Uprighting Mesially Impacted Second Molars With Miniscrew Anchorage

Kaynak: J Clin Orthod 2007; 41 (February): 94-97.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.