Uygulamalarınız için eleman seçiminde davranış şekli

Yeni ortodonti personeli alımında teknik becerilerden ziyade kişilik özelliklerine odaklanmak daha önemlidir.

 

 

Hedef: Personel alımı için üstün bir işlemi tanımlamak.

Tartışma: Marshall, Michigan'da ortodonti ile uğraşan Dr. Louis Chmura bir noktada işyerinde 3 yıl içinde çalışan 50 personeli gözden geçirdi ve işe alım işleminde önemli bir değişiklik yapması gerektiğine karar verdi. Önceden özgeçmişleri sınıflandırdı ve her iş görüşmesi için 1.5 saat ayırmaya karar verdi. İşe alım için gerekli vizyona sahip olmadığını ve istihdam etmek istediği kişi tipini açıkça tanımlamadığını gördü. Birbirini ve hastaları kollayacak, vaktinde işe gelecek, işe mutlu ruh hali ile başlayacak ve dedikodu yapmayacak personele gereksinimi olduğuna karar verdi. Esasta dental beceri aramayı bıraktı ve yeni personeli klinik beceriler konusunda eğitebileceği, ancak kişiliklerini değiştirmenin daha zor olduğu düşüncesiyle kişilik özellikleri üzerine yoğunlaştı. Artık elemanlarla tek tek görüşme yerine, yeni adaylarla grup içinde görüşüyor ve örneğin yeterli sayıda tel kesme aleti olmadan tellerle çalışacakları bir uygulama yapıyor ve böylece soru soran, birbirine yardım eden ve diğer adaylarla olumlu yönde iletişime geçen adayları belirleyebileceği bir ortam oluşuyor.

Karar: Yeni ortodonti elemanı alımında teknik becerilerden ziyade kişilik özelliklerini belirlemek daha önemlidir.

Araştırmacının Yorumları: Bilimsel bir dergi olmadığı için genellikle AAO Bulletin’daki makaleleri değerlendirmeye almam. Ancak Dr Chmura’nn işe alım felsefesinin eşsiz olduğunu ve bana çok anlamlı geldiğini düşündüm. Yeni personel alımı işleminde görev alıyorsanız bu makaleyi okumanızı şiddetle öneririm.

Araştırmacı: John S. Casko, DDS, MS, PhD

Yazışma: 214 Winston Dr, Marshall, MI 49068-8526 (Dr. Louis Chmura).

Makale Bilgileri:

Yazar: Chmura L

Makale adı: Attitude Matters: Orthodontist Tests for Attitude When Hiring Staff Members.

Kaynak: AAO Bulletin 2007; 25 (October): 6-13

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.