Kompozitler amalgamın yerini alabilir mi?

Reçine kompozitler küçük ile orta büyüklükteki arka preparasyonların restorasyonu için öngörülmektedir.

 

 

Amaç: Direkt dişin tacını kapatıcı reçine kompozit restorasyonunun yerleştirilmesi için estetik ve fonksiyonel esasları ortaya çıkarmak.

Vaka Raporu: Bu 19. dişte bozuk reçine kompozit restorasyonuna sahip 46 yaşında bir hastanın vaka raporudur. Restorasyon her iki lingual tacı kapatıyor ve her iki kenar, köşe açılandırması içeriyordu. Sadece restorasyondan arta kalan fasiyel duvar uzaklaştırılmış ve diş çürüğü temizlenmişti. Son preparasyonda köşe açılandırması dahil edilmemişti. Restorasyon diş izolasyon lastiği (rubber dam) altında yapılmıştı. Sabitleyicisiz matris sistemi AutoMatrix (Dentsply) yerleştirilmiş ve diş, yapıştırıcı uygulamasından (PQ1, Ultradent) sonra artımsal teknikle düzeltilmiştir. Vit-1-escence (Ultradent) kullanılan reçine kompozittir. İlk olarak diş minesi değiştirilmiştir. Sonrasında 1.0 ila 1.5-mm akıcı kompozit tabakası (PermaFlo, Ultradent) yerleştirilerek dentinin tabakalaşması başlatıldı. Dentinin yenilenmesini tamamlamak için dentin tonlarının kama şeklindeki kademeleri kullanıldı. Bunlar tek bir yüzeye uygulandı ve C-faktörünü azaltmak için her seferinde ışınlama yapıldı. Daha sonra Pearl Smoke kullanılarak tüberkül tepesi ve tamamlayıcı morfoloji yapılandırıldı. İşlem sürecinde darbe ve aşamalı dolgu tekniğinin kombinasyonu kullanıldı. Restorasyonu tamamlamak için silikon lastik taçlar, el aletleri, elmas-emdirilmiş taçlar ve fırçalar (Ultradent ürünleri) kullanıldı. Arta kalan fasiyel taç üzerindeki aşırı yüklenmeyi önlemek için oklüzyon doğrulandı.

Sonuçlar: Katı bir restoratif protokol takip edildiğinde, mevcut reçine kompozitleri ve yapıştırıcıları ile kompleks reçine kompoziti arka restorasyonları başarılı şekilde gerçekleştirilebilir.

İnceleyen: Ricardo Walter, DDS

Yeni Basım: Via G Baccelli, 10-b, 09126 Cagliari, Italy (Simone Deliperi, DDS).

Makale Bilgileri:

Yazar: Deliperi S, Bardwell DN

Makale adı: Multiple Cuspal-Coverage Direct Composite Restorations: Functional and Esthetic Guidelines

Kaynak: Esthet Restor Dent 2008; 20 (5): 300-308

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2008 DisHekimi.com, Tüm Hakları Saklıdır.
                  
dishekimi.com'un içeriği, kullancı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.
Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. dishekimi.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.